Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org
Obišči #TeamSlovenia TV in si oglej zakulisje olimpijskih iger!
Kot nekdanja olimpijska tekmovalka je ob obisku olimpijskih iger v Parizu z veseljem obiskala Slovensko hišo.
Za seboj ima izjemno športno kariero - sotekmovalkam je bila dolgo nepremagljiva. Med drugim je osvojila štiri zlate in štiri srebrne olimpijske kolajne in je ena od štirih plavalk in plavalcev v olimpijski zgodovini, ki so osvojile olimpijsko zlato v isti disciplini 3x zaporedoma – leta 1956 v Melbournu, 1960 v Rimu in 1964 v Tokiu.
Poseben mejnik pa je postavila tudi z doseženimi 39 svetovnimi rekordi na 100 metrov prosto, njeni paradni disciplini, pri čemer je kar 15 let, od 1956 do 1972 ni uspela premagati nobena tekmovalka. Prav zato je ob obisku v Slovenski hiši prejela srebrnik Leona Štuklja z zaporedno številko 39.
Leta 1962 je prebila nov mejnik - kot prva ženska je 100 metrov odplavala v manj kot minuti: 58,9 sekunde.
"Vse te rekorde je bilo dolgo izjemno težko preseči, kar so priznavali številni tekmovalci - sama sem si poskušala vedno zamisliti, da plavam vsaj dve sekundi počasneje kot sem v resnici, s čimer sem sami sebi postavila izziv, da pospešim ter odplavam precej hitreje kot sem začela. Nikoli pa nisem bila obremenjena s tem, da me nihče ne bi smel premagati - tekmovalni šport mora temeljiti tudi na spodbujanju. Zato sem vedno spodbujala tudi sotekmovalke in se veselila tudi njihovih uspehov”, je povedala v pogovoru v Slovenski hiši.
A doseganje rekordov zanjo nikoli ni bilo samoumevno. Slikovito je opisala, kako je bilo, ko je premagala mejo ene minute:
"V tistem tednu sva s trenerjem veliko časa preživela na treningih na bazenu, izjemno sem se trudila, a nikakor mi ni uspelo proge preplavati v manj kot 62 sekundah. To me je čustveno izjemno prizadelo in skoraj sem obupala nad vsem. Nato mi je trener svetoval, da si vzamem premor, nekaj prostega časa za počitek in da vse treninge odmislim ter se v bazen vrnem šele naslednji dan. Sama pa sem bila ves ta čas odločena, da želim ta rekord osvojiti in da bom progo premagala v manj kot eni minuti, zato sem bila pripravljena storiti čisto vse. Ko sem se naslednje jutro zbudila že zelo zgodaj, sem želela takoj nazaj na bazen, da bi čimprej ponovno poskusila, vendar me je mama prepričala, naj vendarle upoštevam nasvet trenerja ter počakam še do večera. Zvečer sem na trening prišla povsem sproščena, neobremenjena, odločena - zaplavala in preplavala 100 metrov v manj kot minuti. Počutila sem se izjemno, bilo pa je natanko tako, kot mi je že prej napovedal trener - ko sem začela v plavanju zares uživati, so se začeli vrstiti moji uspehi."
Del pogovora v Slovenski hiši z njo je bil o položaju in dojemanju žensk v športu. Dawn je poudarila, da plavalke seveda nikoli ne bodo mogle plavati tako hitro kot moški, kar je dejstvo, in da tudi ne pričakuje, da bodo ženske kadarkoli plavale pod 50 sekundami. Poudarila pa je, da je, za razliko od časov, ko je plavala ona, zdaj spoštovanje žensk v športu na zelo visokem nivoju. S tem, ko je na OI uravnoteženo število športnic in športnic, so ženske postale močnejše in tudi bolj prepoznavne. Tudi v avstralski olimpijski ekipi, kjer je v Parizu 55 % športnic.
87-letnica še vedno uživa v gibanju, trudi se ostati čimbolj aktivna - toliko, kolikor ji telo dopušča. "Vse življenje sledim temu, da je potrebno biti telesno aktiven in pri tem uživati. Vedno sem na treningih dala vse od sebe, na tekmovanjih pa sem poskušala še več. Še vedno verjamem, da me aktivnost ohranja zdravo. Za zdaj mi malo manj dobro služijo samo noge, malo težje hodim. Poskušam pa čimveč telovaditi in tudi plavati - recept za srečno življenje pa je v tem, da znaš v življenju lepo in mirno živeti," je dodala Dawn Fraser, ki si olimpijska tekmovanja v Parizu ogleduje s hčerko in 21-letnim vnukom.
Več fotografij na: GALERIJA.
Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez