Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org

124 let od prvih olimpijskih iger moderne dobe

6. april 2020 je zaznamoval 124 let, odkar so Atene gostile prve olimpijske igre moderne dobe. Dogodek je prerasel v največje in najpomembnejše športno tekmovanje na svetu, ki sta ga doslej ustavili le obe svetovni vojni. V teh dneh pa šport zaradi pandemije koronavirusa doživlja nepredstavljivo ustavitev vseh tekmovanj.

Francoski baron Pierre de Coubertin je konec 19. stoletja oživil idejo olimpijskih iger in se pri tem opiral na antične igre iz Stare Grčije. Antične igre so svoj žalostni konec doživele leta 393, ko jih je prepovedal rimski cesar Teodizij, a po več kot 1500 letih zaživele v novi obliki. Med 6. in 15. aprilom se je v Atenah zbralo okrog 300 športnikov iz 14 držav, ki so se pomerili v devetih športih za 43 kompletov kolajn ter stopili na pot modernega olimpizma z vsemi svojimi pretresi in aferami.

Prvo medaljo na igrah moderne dobe je v troskoku osvojil Američan James Conolly, s čimer je postal nekakšen naslednik Grka Koroibosa, ki je leta 776 pred našim štetjem osvojil prvo medaljo na antičnih igrah. Največje ime iger leta 1896, ki se je z zlatimi črkami zapisalo v zgodovino olimpijskega gibanja, pa je bil grški pastir Spiridon Louis, zmagovalec maratonskega teka. Na tekmovanju ga je v ciljnem teku spremljal sam grški prestolonaslednik, tekač pa je po zmagi dobil za nagrado oblačila in brezplačno britje do konca življenja. Najuspešnejši udeleženec pa je bil nemški zlatar Carl Schumann, ki je v telovadbi in rokoborbi osvojil štiri prva mesta. Na prvih igrah so zmagovalci prejeli oljčno vejico in medaljo iz srebra, drugouvrščeni tekmovalci pa bakreno medaljo. Tretje mesto takrat še ni bilo nagrajeno.

V skromnih začetkih so vsebino iger sestavljali
atletika, plavanje, sabljanje, dviganje uteži, rokoborba, kolesarstvo, streljanje, tenis in gimnastika. Predvidena so bila tudi tekmovanja v nogometu, veslanju, jadranju in kriketu, ki pa so zaradi vremenskih razmer ali malega števila udeležencev odpadla. Dogodek je rasel z vsakimi igrami, leta 1924 so svoje igre dobili tudi predstavniki zimskih športov. Z razvojem športa je olimpizem postal stalnica svetovnih športnih koledarjev in cilj tako rekoč vsakega športnika.

Ko je kazalo, da po obeh vojnah in političnih krizah izpred štirih in petih desetletij tega ne more ustaviti prav nič več, je moč dokazala pandemija in poskrbela za nepojmljivo - prestavitev enega logistično najzahtevnejših projektov človeštva.
Športni svet se zato v teh dneh že sooča tudi z dolgoročnimi posledicami prestavitve, predvsem usklajevanjem koledarjev za leti 2021 in 2022, pa tudi s finančnimi težavami klubov, zvez in celo mednarodnih športnih zvez. Številni športniki in športni delavci so mnenja, da se bodo zaradi nastale situacije tudi v športu razmere spremenile.
 

16 September 2024
Olimpijske in paralimpijske igre Pariz 2024 so se 8. septembra zaključile in s tem sklenile olimpijsko leto 2024. Po zaključenih slovesnostih so organizatorji nazanili, da bodo približno 50.000 različnih predmetov, kosov pohištva in ostale opreme iz olimpijske vasi , prek dobrodelnega združenja Emmaüs Defi namenili socialno ogroženim ljudem iz urbanih območij Pariza, Lilla in Lyona.
19 August 2024
V nedeljo, 11. avgusta je v Parizu ugasnil olimpijski ogenj in 90-članska reprezentanca Slovenije se je domov vrnila dvignjenih glav. S tremi olimpijskimi kolajnami (2 zlati, 1 srebrna) je Slovenija na letošnjih POI Pariz 2024 druga po številu zlatih kolajn na število prebivalcev. Od sodelujočih 206 držav nas je prehitela le Nova Zelandija. Z zgodovinskimi uvrstitvami in dosežki je Slovenija dokazala svojo rastočo moč na svetovnem športnem prizorišču ter pripravila teren za še večje uspehe na igrah v Los Angelesu 2028. Zdaj, ko so se glave ohladile in zbrale, si poglejmo najboljše rezultate.
14 August 2024
Pred sprejemom za slovenske olimpijce, ki smo ga pripravili na Kongresnem trgu dan po zaključni slovesnosti 33. olimpijskih iger v Parizu, je naše športnike in športnice sprejela tudi predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar. V govoru je med drugim poudarila dosežene športne uspehe, pa tudi navdih za vse druge in izpolnitev sanj.
by Anja Sovič 13 August 2024
Kongresni trg v Ljubljani je včeraj gostil slovesnost ob sprejemu olimpijske reprezentance Slovenije Pariz 2024, ki sta jo vodila Anja Hlača Ferjančič in Aleš Smrekar. Prireditev je združila več tisoč navijačev in navdušencev slovenskega športa, ki so prišli izrazit podporo in ponos nad dosežki slovenskih športnikov, ki so tekmovali na 33. poletnih olimpijskih igrah.
by Gorazd Cvelbar 12 August 2024
Au revoir Paris, bonjour Ljubljana!
11 August 2024
Zaključna slovesnost je zadnje dejanje olimpijskih iger Pariz 2024. Po dveh tednih dogodkov in praznovanj se bomo na stadionu Stade de France poslovili od francoske prestolnice mode in s tremi kolajnami v žepu ter mnogo lepih dosežkov, spominov vrnili v Slovenijo.
11 August 2024
August 10 2024 Just before closing time, the Slovenian House in Paris celebrated the double success of Slovenian athletes at the Olympic Games, which will close tomorrow evening. The event at the Slovenian House, where sportsmen and sportswomen, sports officials, politicians, businessmen, artists and sports lovers and fans in general gathered during the Games, was rounded off with a reception for Olympic gold medal winner Janja Garnbret, a sport climber, and sailor Toni Vodisek, who won silver.
11 August 2024
10. avgust 2024 Slovenska hiša v Parizu je tik pred zaprtjem slavila še dvojni uspeh slovenskih športnikov na olimpijskih igrah, ki se bodo zaključile jutri zvečer. Dogajanje v Slovenski hiši, kjer so se v času iger družili športnice in športniki, športni funkcionarji, politiki, gospodarstveniki, umetniki ter nasploh ljubitelji športa, navijači, se je tako zaokrožilo s sprejemom za dobitnico zlate olimpijske kolajne, športno plezalko Janjo Garnbret in jadralca Tonija Vodiška, ki je osvojil srebro.
11 August 2024
10. avgust  Slovenska hiša je gostila ekskluzivni dogodek z eno najboljših chefinj na svetu Ano Roš. Slovenska turistična organizacija je v Slovenski hiši skupaj s kuharsko mojstrico Ano Roš za francoske medije pripravila kulinarično doživetje in predstavitev Slovenije kot vrhunske destinacije za aktivni oddih, kulinarične užitke ter kulturna doživetja. Gostje so spoznavali vrhunsko slovensko kulinariko, kot jo lahko pričara le Ana Roš iz Hiše Franko s tremi Michelinovimi zvezdicami.
11 August 2024
August 10 2024  The Slovenian House hosted an exclusive event with one of the best chefs in the world, Ana Roš. The Slovenian Tourist Board, together with chef Ana Roš, prepared a culinary experience for the French media at the Slovenian House, presenting Slovenia as a top destination for active holidays, culinary delights and cultural experiences. Guests were introduced to the finest Slovenian cuisine as only Ana Roš from the three Michelin-starred House Franko can conjure it up.
Share by: