Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org

Team Slovenia • Apr 05, 2023

Franjo Bobinac: Že v prvem letu mandata sprejel dva velika izziva

Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac želi povečati finančno trdnost OKS in tako zagotoviti še večjo podporo njegovim članicam. V zgodovino se bo vpisal kot tretji predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez, krovne hiše slovenskega športa. V mladosti je veljal za enega najbolj nadarjenih glasbenikov in pevcev, pozneje pa zgradil uspešno kariero v gospodarstvu in športu. Lani decembra je bil izvoljen za predsednika OKS, hitro je zavihal rokave, pred njim so novi izzivi.

V kratkem času ste se lotili najmanj treh odmevnih projektov – začniva s časovno najbolj oddaljenim. Kako ste se lotili olimpijskih iger, ki bodo naslednje leto v Parizu?


Zelo resno. Prvič po Londonu 2012 bodo olimpijske igre na evropskih tleh, v Parizu bo minilo tudi sto let od iger, na katerih je Leon Štukelj osvojil dve kolajni. Zasnovali smo koncept in smo ga nekaterim partnerjem, torej vladi, ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) ter Slovenski turistični organizaciji (STO), že predstavili, zadovoljni so z doslej opravljenim. Najbolj jih veseli odličen projekt slovenske hiše v Parizu.


Pojasnite, prosim.


Podpisali smo pogodbo za najem prostorov za slovensko hišo na lokaciji, ki je izjemna – v parku La Villette. Olimpijska vas ni daleč, naši sosedje pa so gostitelji Francozi. Lahko si mislite, da bo to središče vsega dogajanja, vsak dan naj bi šlo po osi mimo naše hiše – dobesedno je hiša, saj je samostojen objekt, ki ga bo mogoče tudi »brandirati« – med 60.000 in 100.000 ljudi.


Kakšna bo?


Imeli bomo dve terasi: prvo, ki bo namenjena poslovnim partnerjem, druga bo odprta tudi za javnost. To bo stičišče športnikov, medijev, politike, gospodarstva, znanosti, kulture, kulinarike – pod črto odlična stvar. S sosedi že sodelujemo, ob Francozih bodo blizu tudi Nizozemci, Čehi, Brazilci in nekateri drugi, določene posebne goste si bomo lahko izmenjavali. Naredili bomo poslovni načrt, da bomo lokacijo tudi »spromovirali«, jo izkoristili za slavje ob športnih uspehih, obenem pa bo šlo za poslovno priložnost, za hišo bomo poiskali tudi partnerje. To bo najboljša promocija ne le za naš šport, ampak tudi za Slovenijo, njeno gospodarstvo, turizem, kulturo in kulinariko. V četrtek smo se sestali s sponzorji OKS in jim predstavili projekt. Vedo, da Pariz 2024 ne bo le športni spektakel, ampak tudi vrhunski poslovno-kulturni dogodek.


Na nekaterih preteklih igrah ni bilo slovenske hiše. Niste niti za hip pomislili, da je ne bi imeli v Parizu?


Ne. Idejo sem najprej verificiral pri ožjem vodstvu, nato sem jo predstavil izvršnemu odboru in vsi so bili navdušeni. Marsikaj bo treba še narediti, gotovo pa lahko nekaj pomembnega denarja zaslužimo tudi za OKS, ki ga bomo lahko dali nazaj športu.

 

Med pogovorom z vami sogovornik dobi občutek, da imate velike načrte pri umeščanju OKS in slovenskega športa v mednarodni prostor. Se motim?


Sploh ne, imate prav. Tudi sam sem v rednih stikih s člani MOK iz različnih držav ter vodstvom EOC. V tem kontekstu lahko tudi povem, da pripravljamo zanimiv projekt, ki bi lahko zaživel še letos. Ustanoviti želimo tudi klub slovenskih mednarodnih športnih funkcionarjev, če se lahko tako izrazim.


Lahko zamisel opišete bolj konkretno?


Premoremo več športnih funkcionarjev v izvršnih in delovnih telesih mednarodnih krovnih organizacij. Na eni strani izstopa izjemni Aleksander Čeferin, ki vodi Evropsko nogometno zvezo (Uefo), na drugi strani smo vsi ostali, ki delujemo v mednarodnih odborih v alpskem smučanju, odbojki, rokometu, košarki, kajakaštvu, džu džitsuju, in lahko bi še našteval. Gre za Slovence, ki na različne načine sodelujejo v izvršnih odborih posameznih krovnih panožnih zvez.


Kaj pravijo drugi?


Navdušeni so nad idejo. Želimo narediti klub, v katerem bi se srečevali dvakrat ali trikrat na leto, si izmenjevali izkušnje, se učili drug od drugega, predvsem pa si pomagali, da bomo skupaj še močnejši. Eden od ciljev je – ne nujno v mojem mandatu, saj to traja dlje –, da Slovenija dobi svoje mesto v MOK, tega v času slovenske samostojnosti še nismo imeli, po mojem mnenju pa ga mora dobiti.


To je bil del vašega volilnega programa.


Drži, moje aktivnosti na mednarodni ravni so številne, tudi nekaj komisij na OKS imamo vsaj delno usmerjenih v to. Komisijo za mednarodne odnose vodi Maja Zalaznik, komisijo za športno diplomacijo Gregor Benčina, Alja Brglez vodi komisijo za trajnost, Dušan Olaj komisijo za objekte … Vsi, ki so slišali za pobudo, jo podpirajo.


V zadnjem času ne sprejemate le oprijemljivih izzivov, temveč vsaj delno tudi politične oziroma takšne, kjer ni mogoče preprečiti prepleta športa in politike. Kako obravnavate (ne)nastopanje ruskih in beloruskih športnikov na mednarodnih športnih tekmovanjih?


Drži, s problematiko se intenzivno ukvarjata tudi MOK in EOC. To je zelo zahtevna tema. Najprej želim poudariti, da najostreje obsojam rusko agresijo na Ukrajino. Zanjo ni opravičila in o tem ni dvoma. Obenem se mi kot voditelju v športu in človeku zdi po svoje nepravično do športnikov in športnic iz Rusije in Belorusije, da ne morejo tekmovati, izgubili bodo celotne generacije. Predsednik MOK Thomas Bach je začel razpravo tudi o tem. Diskusija v ničemer ne prejudicira nastopa športnikov v Parizu 2024, gre le za razpravo, ali bi lahko tem športnikom omogočili nastop na olimpijskih igrah – seveda brez simbolov, napisov in himne. To bi bilo lažje storiti v individualnih kot kolektivnih športih. Težko je oceniti, kaj se bo zgodilo, odločitve še ni, saj so stališča članic MOK zelo različna. Rešitev za ta problem je le ena – mir v Ukrajini.

19 May, 2024
S ponosom in navdušenjem smo predstavili novo olimpijsko kolekcijo, v kateri bodo naši športniki in športnice na olimpijskih igrah v Parizu med 26. julijem in 11. avgustom 2024, zastopali slovenske barve. Pariz ni le olimpijsko mesto, kamor se igre vračajo po stotih letih, temveč tudi prestižna prestolnica mode. Letošnja olimpijska kolekcija tako odraža slovenski olimpijski duh in pariško eleganco ter prefinjenost.
18 May, 2024
Današnje sobotno dopoldne je bilo odeto v olimpijske barve. V sklopu Festivala nakupov in zabave smo pred trgovino Intersport v BTC City Ljubljana predstavili novo olimpijsko kolekcijo, v kateri bodo naši športniki in športnice na olimpijskih igrah v Parizu med 26. julijem in 11. avgustom 2024 , zastopali slovenske barve. Pariz ni le olimpijsko mesto, kamor se igre vračajo po stotih letih, temveč tudi prestižna prestolnica mode. Letošnja olimpijska kolekcija tako odraža slovenski olimpijski duh in pariško eleganco ter prefinjenost.
17 May, 2024
Pred kratkim smo predstavili uradno olimpijsko kolekcijo za prihajajoče olimpijske igre v Parizu 2024. Poleg oblačil za vsak dan, podelitev odličij in prihod na prizorišča je bila predstavljena tudi oprava slovenske olimpijske reprezentance na otvoritveni slovesnosti.
16 May, 2024
Slovenski športniki in športnice vsako leto dokazujejo, da sodijo v sam svetovni športni vrh. Na olimpijskih igrah posegajo po odličjih, nekateri pa so se s svojimi nastopi, odnosom ali dosežki zapisali v slovensko in svetovno športno zgodovino. Vedno znova krojijo sam svetovni športni vrh, podirajo rekorde ali orjejo ledino v letnih in zimskih športih.
15 May, 2024
Modra, zelena in bela so že leta značilne barve pred katerimi trepetajo mnogi nasprotniki slovenskih športnic in športnikov. Olimpijska oblačila slovenske reprezentance, ki bodo preplavila francosko prestolnico mode so tokrat oblikovana nekoliko bolj elegantno, a še vedno funkcionalno, primerno pariškim športnim odrom.
by Lena Gabršček 07 May, 2024
Nekdanji rokometaš, kasneje direktor moških reprezentanc pri Rokometni zvezi Slovenije, danes pa namestnik generalnega sekretarja in direktor za področje športa na Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenje športnih zvez Uroš Mohorič je bil na današnjem izvršnem odboru OKS-ZŠZ imenovan za vodjo olimpijske reprezentance Slovenije Pariz 2024. Njegove bogate izkušnje in poznavanje področja športa z vseh vidikov je botrovalo k izbiri za to izjemno pomembno vlogo.
by Lena Gabršček 07 May, 2024
Slovenska lokostrelska članska reprezentanca je v nemškem Essnu na evropskem kvalifikacijskem turnirju za olimpijske igre z ukrivljenim lokom osvojila kvoto za nastop v Parizu. To je uspelo Žigi Ravnikarju, ki je v četrtfinalu ugnal rojaka Dena Habjana Malavšiča in na koncu zasedel tretje mesto
by Lena Gabršček 29 Apr, 2024
Slovenske rokometašice in rokometaši so svoje nasprotnike, s katerimi se bodo pomerili na olimpijskem turnirju v Parizu, že poznali. Od danes pa je znano tudi, kdaj točno bodo tekme na sporedu. Rokometašice prva tekma čaka že pred otvoritveno slovesnostjo v četrtek 25. julija, ko se bodo pomerile proti izbrani vrsti Danske. Rokometaši se bodo za uvod s Španijo pomerili dan po otvoritveni slovesnosti v soboto, 27. julija.
26 Apr, 2024
Do slavnostne otvoritve iger XXXIII. olimpijade nas loči še manj kot 100 dni. Organizatorji iger so pred kratkim predstavili še zadnjo serijo prodaje 250.000 vstopnic za tekmovanja vseh 31 olimpijskih panog na programu . Vstopnice so za nekatere športne panoge še vedno na voljo, a se hitro prodajajo.
26 Apr, 2024
Jadralci so v francoskem Hyeresu lovlli zadnje olimpijske norme. Slovenci so si slabih 90 dni pred otvoritveno slovesnostjo prijadrali tri nove norme in se pridružili že uvrščenemu Toniju Vodišku (formula kajt) in Žan Luki Zelku (ILCA 7).
Share by: