Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org

Franjo Bobinac: Že v prvem letu mandata sprejel dva velika izziva

Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac želi povečati finančno trdnost OKS in tako zagotoviti še večjo podporo njegovim članicam. V zgodovino se bo vpisal kot tretji predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez, krovne hiše slovenskega športa. V mladosti je veljal za enega najbolj nadarjenih glasbenikov in pevcev, pozneje pa zgradil uspešno kariero v gospodarstvu in športu. Lani decembra je bil izvoljen za predsednika OKS, hitro je zavihal rokave, pred njim so novi izzivi.

V kratkem času ste se lotili najmanj treh odmevnih projektov – začniva s časovno najbolj oddaljenim. Kako ste se lotili olimpijskih iger, ki bodo naslednje leto v Parizu?


Zelo resno. Prvič po Londonu 2012 bodo olimpijske igre na evropskih tleh, v Parizu bo minilo tudi sto let od iger, na katerih je Leon Štukelj osvojil dve kolajni. Zasnovali smo koncept in smo ga nekaterim partnerjem, torej vladi, ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ) ter Slovenski turistični organizaciji (STO), že predstavili, zadovoljni so z doslej opravljenim. Najbolj jih veseli odličen projekt slovenske hiše v Parizu.


Pojasnite, prosim.


Podpisali smo pogodbo za najem prostorov za slovensko hišo na lokaciji, ki je izjemna – v parku La Villette. Olimpijska vas ni daleč, naši sosedje pa so gostitelji Francozi. Lahko si mislite, da bo to središče vsega dogajanja, vsak dan naj bi šlo po osi mimo naše hiše – dobesedno je hiša, saj je samostojen objekt, ki ga bo mogoče tudi »brandirati« – med 60.000 in 100.000 ljudi.


Kakšna bo?


Imeli bomo dve terasi: prvo, ki bo namenjena poslovnim partnerjem, druga bo odprta tudi za javnost. To bo stičišče športnikov, medijev, politike, gospodarstva, znanosti, kulture, kulinarike – pod črto odlična stvar. S sosedi že sodelujemo, ob Francozih bodo blizu tudi Nizozemci, Čehi, Brazilci in nekateri drugi, določene posebne goste si bomo lahko izmenjavali. Naredili bomo poslovni načrt, da bomo lokacijo tudi »spromovirali«, jo izkoristili za slavje ob športnih uspehih, obenem pa bo šlo za poslovno priložnost, za hišo bomo poiskali tudi partnerje. To bo najboljša promocija ne le za naš šport, ampak tudi za Slovenijo, njeno gospodarstvo, turizem, kulturo in kulinariko. V četrtek smo se sestali s sponzorji OKS in jim predstavili projekt. Vedo, da Pariz 2024 ne bo le športni spektakel, ampak tudi vrhunski poslovno-kulturni dogodek.


Na nekaterih preteklih igrah ni bilo slovenske hiše. Niste niti za hip pomislili, da je ne bi imeli v Parizu?


Ne. Idejo sem najprej verificiral pri ožjem vodstvu, nato sem jo predstavil izvršnemu odboru in vsi so bili navdušeni. Marsikaj bo treba še narediti, gotovo pa lahko nekaj pomembnega denarja zaslužimo tudi za OKS, ki ga bomo lahko dali nazaj športu.

 

Med pogovorom z vami sogovornik dobi občutek, da imate velike načrte pri umeščanju OKS in slovenskega športa v mednarodni prostor. Se motim?


Sploh ne, imate prav. Tudi sam sem v rednih stikih s člani MOK iz različnih držav ter vodstvom EOC. V tem kontekstu lahko tudi povem, da pripravljamo zanimiv projekt, ki bi lahko zaživel še letos. Ustanoviti želimo tudi klub slovenskih mednarodnih športnih funkcionarjev, če se lahko tako izrazim.


Lahko zamisel opišete bolj konkretno?


Premoremo več športnih funkcionarjev v izvršnih in delovnih telesih mednarodnih krovnih organizacij. Na eni strani izstopa izjemni Aleksander Čeferin, ki vodi Evropsko nogometno zvezo (Uefo), na drugi strani smo vsi ostali, ki delujemo v mednarodnih odborih v alpskem smučanju, odbojki, rokometu, košarki, kajakaštvu, džu džitsuju, in lahko bi še našteval. Gre za Slovence, ki na različne načine sodelujejo v izvršnih odborih posameznih krovnih panožnih zvez.


Kaj pravijo drugi?


Navdušeni so nad idejo. Želimo narediti klub, v katerem bi se srečevali dvakrat ali trikrat na leto, si izmenjevali izkušnje, se učili drug od drugega, predvsem pa si pomagali, da bomo skupaj še močnejši. Eden od ciljev je – ne nujno v mojem mandatu, saj to traja dlje –, da Slovenija dobi svoje mesto v MOK, tega v času slovenske samostojnosti še nismo imeli, po mojem mnenju pa ga mora dobiti.


To je bil del vašega volilnega programa.


Drži, moje aktivnosti na mednarodni ravni so številne, tudi nekaj komisij na OKS imamo vsaj delno usmerjenih v to. Komisijo za mednarodne odnose vodi Maja Zalaznik, komisijo za športno diplomacijo Gregor Benčina, Alja Brglez vodi komisijo za trajnost, Dušan Olaj komisijo za objekte … Vsi, ki so slišali za pobudo, jo podpirajo.


V zadnjem času ne sprejemate le oprijemljivih izzivov, temveč vsaj delno tudi politične oziroma takšne, kjer ni mogoče preprečiti prepleta športa in politike. Kako obravnavate (ne)nastopanje ruskih in beloruskih športnikov na mednarodnih športnih tekmovanjih?


Drži, s problematiko se intenzivno ukvarjata tudi MOK in EOC. To je zelo zahtevna tema. Najprej želim poudariti, da najostreje obsojam rusko agresijo na Ukrajino. Zanjo ni opravičila in o tem ni dvoma. Obenem se mi kot voditelju v športu in človeku zdi po svoje nepravično do športnikov in športnic iz Rusije in Belorusije, da ne morejo tekmovati, izgubili bodo celotne generacije. Predsednik MOK Thomas Bach je začel razpravo tudi o tem. Diskusija v ničemer ne prejudicira nastopa športnikov v Parizu 2024, gre le za razpravo, ali bi lahko tem športnikom omogočili nastop na olimpijskih igrah – seveda brez simbolov, napisov in himne. To bi bilo lažje storiti v individualnih kot kolektivnih športih. Težko je oceniti, kaj se bo zgodilo, odločitve še ni, saj so stališča članic MOK zelo različna. Rešitev za ta problem je le ena – mir v Ukrajini.

16 September 2024
Olimpijske in paralimpijske igre Pariz 2024 so se 8. septembra zaključile in s tem sklenile olimpijsko leto 2024. Po zaključenih slovesnostih so organizatorji nazanili, da bodo približno 50.000 različnih predmetov, kosov pohištva in ostale opreme iz olimpijske vasi , prek dobrodelnega združenja Emmaüs Defi namenili socialno ogroženim ljudem iz urbanih območij Pariza, Lilla in Lyona.
19 August 2024
V nedeljo, 11. avgusta je v Parizu ugasnil olimpijski ogenj in 90-članska reprezentanca Slovenije se je domov vrnila dvignjenih glav. S tremi olimpijskimi kolajnami (2 zlati, 1 srebrna) je Slovenija na letošnjih POI Pariz 2024 druga po številu zlatih kolajn na število prebivalcev. Od sodelujočih 206 držav nas je prehitela le Nova Zelandija. Z zgodovinskimi uvrstitvami in dosežki je Slovenija dokazala svojo rastočo moč na svetovnem športnem prizorišču ter pripravila teren za še večje uspehe na igrah v Los Angelesu 2028. Zdaj, ko so se glave ohladile in zbrale, si poglejmo najboljše rezultate.
14 August 2024
Pred sprejemom za slovenske olimpijce, ki smo ga pripravili na Kongresnem trgu dan po zaključni slovesnosti 33. olimpijskih iger v Parizu, je naše športnike in športnice sprejela tudi predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar. V govoru je med drugim poudarila dosežene športne uspehe, pa tudi navdih za vse druge in izpolnitev sanj.
by Anja Sovič 13 August 2024
Kongresni trg v Ljubljani je včeraj gostil slovesnost ob sprejemu olimpijske reprezentance Slovenije Pariz 2024, ki sta jo vodila Anja Hlača Ferjančič in Aleš Smrekar. Prireditev je združila več tisoč navijačev in navdušencev slovenskega športa, ki so prišli izrazit podporo in ponos nad dosežki slovenskih športnikov, ki so tekmovali na 33. poletnih olimpijskih igrah.
by Gorazd Cvelbar 12 August 2024
Au revoir Paris, bonjour Ljubljana!
11 August 2024
Zaključna slovesnost je zadnje dejanje olimpijskih iger Pariz 2024. Po dveh tednih dogodkov in praznovanj se bomo na stadionu Stade de France poslovili od francoske prestolnice mode in s tremi kolajnami v žepu ter mnogo lepih dosežkov, spominov vrnili v Slovenijo.
11 August 2024
August 10 2024 Just before closing time, the Slovenian House in Paris celebrated the double success of Slovenian athletes at the Olympic Games, which will close tomorrow evening. The event at the Slovenian House, where sportsmen and sportswomen, sports officials, politicians, businessmen, artists and sports lovers and fans in general gathered during the Games, was rounded off with a reception for Olympic gold medal winner Janja Garnbret, a sport climber, and sailor Toni Vodisek, who won silver.
11 August 2024
10. avgust 2024 Slovenska hiša v Parizu je tik pred zaprtjem slavila še dvojni uspeh slovenskih športnikov na olimpijskih igrah, ki se bodo zaključile jutri zvečer. Dogajanje v Slovenski hiši, kjer so se v času iger družili športnice in športniki, športni funkcionarji, politiki, gospodarstveniki, umetniki ter nasploh ljubitelji športa, navijači, se je tako zaokrožilo s sprejemom za dobitnico zlate olimpijske kolajne, športno plezalko Janjo Garnbret in jadralca Tonija Vodiška, ki je osvojil srebro.
11 August 2024
10. avgust  Slovenska hiša je gostila ekskluzivni dogodek z eno najboljših chefinj na svetu Ano Roš. Slovenska turistična organizacija je v Slovenski hiši skupaj s kuharsko mojstrico Ano Roš za francoske medije pripravila kulinarično doživetje in predstavitev Slovenije kot vrhunske destinacije za aktivni oddih, kulinarične užitke ter kulturna doživetja. Gostje so spoznavali vrhunsko slovensko kulinariko, kot jo lahko pričara le Ana Roš iz Hiše Franko s tremi Michelinovimi zvezdicami.
11 August 2024
August 10 2024  The Slovenian House hosted an exclusive event with one of the best chefs in the world, Ana Roš. The Slovenian Tourist Board, together with chef Ana Roš, prepared a culinary experience for the French media at the Slovenian House, presenting Slovenia as a top destination for active holidays, culinary delights and cultural experiences. Guests were introduced to the finest Slovenian cuisine as only Ana Roš from the three Michelin-starred House Franko can conjure it up.
Share by: