Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org
Obišči #TeamSlovenia TV in si oglej zakulisje olimpijskih iger!
Olimpijska kolajna in naziv olimpijskega prvaka ali prvakinje je najvišji dosežek športnikove kariere in sanje, ki ženejo športnike in športnice. Zato ni presenečenje, da je vsaka izvedba olimpijski kolajn nekaj posebnega.
Organizatorji so oblikovanje in izdelavo kolajn zaupali Chaumet, svetovno prepoznani zlatarski hiši in premium partnerju prihajajočih iger. Na stoto obletnico zadnjih iger v Parizu in vrnitvi iger na evropska tla, so želeli ustvariti unikatni dizajn odličij z privlačno, edinstveno zgodbo. Vsaka kolajna bo okrašena z delom originalnega Eifflovega stolpa, in športniki ali športnice, ki bodo odličja osvojili, bodo domov odnesli delček Pariza.
Najbolj izstopajoč del kolajn je zagotovo šestkotnik na sredini prednje strani kolajne. Gre za delček Eifflovega stolpa, ki je bil očiščen do prvotne, originalne barve tega francoskega simbola, vanj pa je vgraviran emblem iger.
Sama kolajna je okrogla, iz sredinskega šestkotnika pa se proti zunanjemu robu širijo reliefne črte. Oblikovalci so se za relief in ne graviranje, saj so tako dosegli posebno lesketanje odličij. S tem so želeli v kolajne pretopiti sam koncept iger, sijajnost Francije in sodelujočega sveta ter bleščeče predstave sodelujočih športnikov in športnic.
Oblikovalski izziv je bil ustvariti kolajne, kjer bosta oba elementa - Eifflov stolp in sama kolajna - enakovredna. Hiši Chaumet je to uspelo. Košček najbolj prepoznanega francoskega simbola je na podlago privarjen s koščki železa, ki na šestih mestih združuje kolajno in stolp. Za obliko železnih pečatov so oblikovalci našli navdih v znamenitih zakovicah, uporabljenih tudi na samem Eifflovem stolpu.
Organizatorji pariških iger ne stremijo le k temu, da bi bile igre organizacijsko, oblikovalsko in športno nepozabne. Z enakim emblemov, dvojico identičnih maskot, deljeno olimpijsko baklo in dopolnjujočim se celostnim izgledom želijo povezati olimpijske in paralimpijske igre. Tudi z razkritjem kolajn so sledili misiji - olimpijske in paralimpijske kolajne imajo identično sprednjo stran, kjer je z železnimi zakovicami pritrjen del Eifflovega stolpa. Stolp je služil tudi kot navdih za barve trakov kolajn. Olimpijske kolajne bodo na modrem traku, paralimpijske pa na rdečem. Ta zamolkla rdeča barva je mešanica prvih dveh plasti barv stolpa, ti. Venice red (beneška rdeča) in red brown (rdečerjava).
Tudi zadnja stran kolajn pripoveduje zgodbo. Z vsakimi igrami se nadaljuje pripoved o ponovnem rojstvu iger v Atenah. Vse od olimpijskih iger v Atenah 2004, kolajne vsebujejo motiv grške boginje zmag Atene v ospredju in stadion, kjer se je začelo ponovno rojstvo iger leta 1896. Prvič v zgodovini se bo v Parizu pridružil tudi motiv Akropolisa, ki ga bo dopolnjeval Eifflov stolp in tako povezal dva največja simbola države, kjer so se igre ponovno rodile in države gostiteljice.
Paralipijske kolajne pa bodo prejemnikom ponudile nov, redko viden pogled a Eifflov stolp iz ptičje perspektive. Ob vznožju stolpa bosta izpisani besedi ''Paris'' in ''2024'' v običajni in Braillovi pisavi. Za slabovidne olimpijce in olimpijke bodo na robovih kolajne vgravirane črtice: I za zlato kolajno, II za srebrno in III za bronasto. Tako bodo lahko občutili razliko med kolajnami.
Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez