Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org

Okrogla miza o enakosti spolov v športu – veliko narejenega, še več je potrebno

28. julij 2024

Danes je v Slovenski hiši v Parizu potekal prvi tematski dogodek z naslovom Enakost spolov v športu. Enakost spolov je ena izmed prioritetnih tem Mednarodnega olimpijskega komiteja in tudi Olimpijskega komiteja Slovenije - Združenja športnih zvez.

Enakost spolov je temeljna za razvoj in uspeh olimpijskega gibanja, saj zagotavlja, da vsi športniki uživajo enake možnosti za uspeh, pripomore k širši zastopanosti, promovira pravičnost in enakopravnost v športu ter širše v družbi. Prvič v zgodovini olimpijskih iger je število športnic v Parizu enako številu športnikov. Tudi v slovenski reprezentanci je doslej največji delež žensk – 49 odstotkov.


V pogovoru o enakosti spolov so sodelovali visoki gostje: dr. Nataša Pirc Musar, predsednica Republike Slovenije, njegova visokost princ Feisal Al Hussein, predsednik Olimpijskega komiteja Jordanije in član MOK ter podpredsednik komisije MOK za enakost spolov, različnost in vključevanje, Annamarie Phelps, predsednica Komisije Evropskega olimpijskega komiteja EOC za enakost spolov, različnost in inkluzijo ter nekdanja svetovna prvakinja v veslanju, Barbara Žibret Kralj, odgovorna partnerica za Deloitte Slovenja, glavni vodilni revizijski partner Deloitte – za MOK in Gustavo Merino, direktor za socialne politike pri UNESCO.


Predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki  je enakost spolov postavila na prioritetni sistem svojega delovanja in ki poudarja, da brez enakost spolov ne bomo dosegli napredka, je izpostavila svoje prizadevanje in zavzetost za vzpostavljanje enakosti spolov v družbi. Z gosti je delila nekaj primerov, v katerih se je zavzela za enakopravni pristop do žensk, še posebej v športu, kjer ne gre le za enakost, ampak tudi pravičnost.


Princ Al Husseinje povedal, da smo prišli že daleč, prehodili dolgo pot, a nas čaka še veliko dela. »Zavedati se moramo, da drug drugega dopolnjujemo in da je to tisto, kar svet dela boljši,« je izpostavil princ. Predstavil je precej korakov, ki jih je naredil MOK za to, da se stvari v enakosti spolov v športu premikajo na bolje. Izpostavil je konkretni primer, ko bo na OI v Parizu prvič po vključitvi v olimpijski program leta 1984, ženski maraton potekal dan po moškem maratonu in bo zaključil atletski program med zaključno slovesnostjo. Že vrsto let je to mesto zasedal moški maraton, ki je predstavljal vrhunec olimpijskega štirinajstdnevnega programa.


Annamarie Phelps, ki je pri Evropskem olimpijskem komiteju predsednica komisije za enakost spolov, različnost in inkluzijo, je opozorila, da ne moremo govoriti o napredku pri enakosti spolov, če ne poznamo dejstev, statistik.” V zadnjem obdobju se številke popravljajo, a prepočasi. V Evropi smo blizu 30-odstotne zastopanosti žensk v izvršnih odborih olimpijskih komitejev. Zato je pomembno, da se vsi poglobimo v podatke in naredimo pomembne korake na poti do enakosti spolov,« je povedala. 


Direktor za socialne politike pri UNESCO Gustavo Merino je poudaril, da se je 80 odstotkov ženskih voditeljic v preteklosti ukvarjalo s športom. »Zato ima šport lahko zelo pomembno vlogo pri opolnomočenju in vzpostavljanju enakopravnosti. Šport je lahko pomembna podpora pri enakosti spolov in v podpori ženskam.« Predstavil je tudi pomemben projekt UNESCO Fit4Life.


Barbara Žibret Kralj je v pogovoru povedala, da se tudi na poslovnem področju, tako kot na področju športa, stvari v smeri enakosti spolov premikajo prepočasi in da v bistvu ni razlik, ko govorimo o enakosti spolov v poslovnem svetu ali v športu. Šport in gospodarstvo in tudi druga področja morajo po njenem mnenju deliti enake vrednote. “Enakost moramo vključiti v svoje strategije, samo smernice pri tem niso dovolj," je dejala.


V nadaljevanju pogovora so se razpravljavci dotaknili tudi vprašanja sponzorskih vlaganj, brez katerih vrhunski in tudi množični šport ne bi mogla obstajati. Žal je tako, da športniki še vedno odrežejo bistveno večji delež kot športnice.  


Marta Kos, predsednica Združenja ONA VE, ki je moderirala pogovor, je na koncu predstavila skupno akcijo ONA VE in Slovenskega olimpijskega komiteja – Združenja športni zvez. Organizaciji bosta skupno naslovili športna združenja in zveze v Sloveniji, naj za najvišja državna športna priznanja, Bloudkovo nagrado, predlagajo čim več žensk.


Ozadje:

Olimpijske igre v Parizu so pomembne za ženski šport. Ravno v Parizu 1900 so športnice prvič uradno nastopile na olimpijskih igrah leta 1900 v petih športih: tenisu, jadranju, kroketu, konjeništvu in golfu. Slovenske športnice so prvič tekmovale na olimpijskih igrah v Berlinu leta 1936. 


Odnos do žensk v športu se odraža tudi v deležu športnic na olimpijskih igrah. Kar 124 let je bilo potrebnih, da smo prišli do enakega deleža športnic in športnikov. Leta 1900 je na tedanjih igrah tekmovalo le 2,2 odstotka žensk. Njihovo število se je na igrah, ki so sledile, postopoma povečevalo. Na prvih olimpijskih igrah po II. sv. vojni v Londonu leta 1948 jih je bilo 9,5 odstotka. Ko je Slovenija kot samostojna država leta 1992 v Barceloni prvič nastopila na igrah, je bilo tekmovalk 28,9 odstotka. V Sydneyju leta 2000, po 100 letih modernih iger jih je bilo 38,2 odstotka, v Londonu 2012 44 odstotkov, v Tokiu 2020 48 odstotkov in letos v Parizu 50 %.


Predsednik MOK Thomas Bach je marca letos najavil enakost spolov na tekmovališčih na OI v Parizu je rekel: "Pred nami je eden najpomembnejših trenutkov v zgodovini žensk na olimpijskih igrah in v športu nasploh. Veselimo se Pariza 2024, kjer bomo videli, kako bodo zaživeli rezultati ogromnih prizadevanj olimpijskega gibanja. To je naš prispevek k bolj enakopravnemu svetu.”


MOK je v preteklih letih naredil veliko za izboljšanje možnosti za športnice in športnike.


V sodelovanju z mednarodnimi športnimi zvezami in nacionalnimi olimpijskimi komiteji (NOK) je uresničil še druge ideje, ki so privedle do (boljših) enakih možnosti za športnice in športnike:

- bolj uravnotežen športni program, saj bo v Parizu 28 od 32 športnih panog popolnoma izenačenih glede na spol

- bolj spolno uravnoteženo število tekmovanj za medalje, saj program Pariza 2024 vključuje 152 ženskih tekmovanj, 157 moških in 20 mešanih tekmovanj. To pomeni, da bo več kot polovica vseh tekem za medalje v Parizu 2024 na voljo športnicam.


Poleg tega je MOK sprejel številne pomembne ukrepe za večjo prepoznavnost žensk na olimpijskih igrah:

-      Od Tokia 2020 dalje spodbuja nacionalne olimpijske komiteje, da na otvoritveni slovesnosti skupaj nosita zastavo ena športnica in en športnik.

-      Spodbuja jih tudi, da v svojo delegacijo vključijo najmanj eno športnico in enega športnika.

-      Veliko prizadevanj je bilo vloženih tudi v to, da se v 16 dneh olimpijskih iger zagotovi pravična razporeditev ženskih in moških športnih dogodkov Razpored, uravnotežen glede na spol, novinarjem omogoča, da bolje uravnotežijo svoje poročanje, s tem pa tudi naslednji generaciji športnic in športnikov olajša spremljanje njihovih vzornikov v medijih.


Več slik na: GALERIJA.


16 September 2024
Olimpijske in paralimpijske igre Pariz 2024 so se 8. septembra zaključile in s tem sklenile olimpijsko leto 2024. Po zaključenih slovesnostih so organizatorji nazanili, da bodo približno 50.000 različnih predmetov, kosov pohištva in ostale opreme iz olimpijske vasi , prek dobrodelnega združenja Emmaüs Defi namenili socialno ogroženim ljudem iz urbanih območij Pariza, Lilla in Lyona.
19 August 2024
V nedeljo, 11. avgusta je v Parizu ugasnil olimpijski ogenj in 90-članska reprezentanca Slovenije se je domov vrnila dvignjenih glav. S tremi olimpijskimi kolajnami (2 zlati, 1 srebrna) je Slovenija na letošnjih POI Pariz 2024 druga po številu zlatih kolajn na število prebivalcev. Od sodelujočih 206 držav nas je prehitela le Nova Zelandija. Z zgodovinskimi uvrstitvami in dosežki je Slovenija dokazala svojo rastočo moč na svetovnem športnem prizorišču ter pripravila teren za še večje uspehe na igrah v Los Angelesu 2028. Zdaj, ko so se glave ohladile in zbrale, si poglejmo najboljše rezultate.
14 August 2024
Pred sprejemom za slovenske olimpijce, ki smo ga pripravili na Kongresnem trgu dan po zaključni slovesnosti 33. olimpijskih iger v Parizu, je naše športnike in športnice sprejela tudi predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar. V govoru je med drugim poudarila dosežene športne uspehe, pa tudi navdih za vse druge in izpolnitev sanj.
by Anja Sovič 13 August 2024
Kongresni trg v Ljubljani je včeraj gostil slovesnost ob sprejemu olimpijske reprezentance Slovenije Pariz 2024, ki sta jo vodila Anja Hlača Ferjančič in Aleš Smrekar. Prireditev je združila več tisoč navijačev in navdušencev slovenskega športa, ki so prišli izrazit podporo in ponos nad dosežki slovenskih športnikov, ki so tekmovali na 33. poletnih olimpijskih igrah.
by Gorazd Cvelbar 12 August 2024
Au revoir Paris, bonjour Ljubljana!
11 August 2024
Zaključna slovesnost je zadnje dejanje olimpijskih iger Pariz 2024. Po dveh tednih dogodkov in praznovanj se bomo na stadionu Stade de France poslovili od francoske prestolnice mode in s tremi kolajnami v žepu ter mnogo lepih dosežkov, spominov vrnili v Slovenijo.
11 August 2024
August 10 2024 Just before closing time, the Slovenian House in Paris celebrated the double success of Slovenian athletes at the Olympic Games, which will close tomorrow evening. The event at the Slovenian House, where sportsmen and sportswomen, sports officials, politicians, businessmen, artists and sports lovers and fans in general gathered during the Games, was rounded off with a reception for Olympic gold medal winner Janja Garnbret, a sport climber, and sailor Toni Vodisek, who won silver.
11 August 2024
10. avgust 2024 Slovenska hiša v Parizu je tik pred zaprtjem slavila še dvojni uspeh slovenskih športnikov na olimpijskih igrah, ki se bodo zaključile jutri zvečer. Dogajanje v Slovenski hiši, kjer so se v času iger družili športnice in športniki, športni funkcionarji, politiki, gospodarstveniki, umetniki ter nasploh ljubitelji športa, navijači, se je tako zaokrožilo s sprejemom za dobitnico zlate olimpijske kolajne, športno plezalko Janjo Garnbret in jadralca Tonija Vodiška, ki je osvojil srebro.
11 August 2024
10. avgust  Slovenska hiša je gostila ekskluzivni dogodek z eno najboljših chefinj na svetu Ano Roš. Slovenska turistična organizacija je v Slovenski hiši skupaj s kuharsko mojstrico Ano Roš za francoske medije pripravila kulinarično doživetje in predstavitev Slovenije kot vrhunske destinacije za aktivni oddih, kulinarične užitke ter kulturna doživetja. Gostje so spoznavali vrhunsko slovensko kulinariko, kot jo lahko pričara le Ana Roš iz Hiše Franko s tremi Michelinovimi zvezdicami.
11 August 2024
August 10 2024  The Slovenian House hosted an exclusive event with one of the best chefs in the world, Ana Roš. The Slovenian Tourist Board, together with chef Ana Roš, prepared a culinary experience for the French media at the Slovenian House, presenting Slovenia as a top destination for active holidays, culinary delights and cultural experiences. Guests were introduced to the finest Slovenian cuisine as only Ana Roš from the three Michelin-starred House Franko can conjure it up.
Share by: