Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org
Obišči #TeamSlovenia TV in si oglej zakulisje olimpijskih iger!
Konkreten rezultat dogodka, posvečenega trajnostnemu razvoju v športu, je podpis predsednika OKS - ZŠZ Franja Bobinca pod Trajnostno zavezo Združenih narodov »Šport za podnebno delovanje/Sports for Climate Action”.
S pristopom zaveze za trajnost se organizacije zavežejo, da bodo podpirale osnovno poslanstvo in spodbujale športni sektor do ničelnih neto emisij do sredine stoletja. Organizacije se zavezujejo tudi k različnim načelom in vrednotam, povezanimi s sodelovanjem, izobraževanjem in zagovarjanjem podnebnih ukrepov.
Bobinac je, temelječ na prepričanju, da ljudje športnikom res najbolj verjamejo, povedal še eno zavezo OKS – ZŠZ in sicer, da bo ta krovna športna organizacija v Sloveniji do konca letošnjega leta imenovala enega ali več ambasadorjev za trajnost v športu. “Na takšen način spreminjamo Slovenijo in spreminjamo svet”, je rekel. Pri tem se je spomnil obiska v pisarni predsednika MOK-a Thomasa Bacha, ki ima na steni naslednjo misel: Spreminjaj se ali pa boš spremenjen!
Uvodni nagovor je imel Dan Lert, namestnik županje Pariza, pristojen za ekološki prehod, podnebni načrt, vodo in energijo, na okrogli mizi pa so sodelovali Kolinda Grabar Kitarović, predsednica Republike Hrvaške 2015-2020 in članica MOK-a, Julie Duffus, višja svetovalka za trajnost v MOK in Tom Fux, podpredsednik korporacije Toyota Motor Europe. Uvodno predavanje je imel dr. Janez Potočnik, sopredsedujoči mednarodnemu panelu za vire pri Organizaciji združenih narodov (UNEP) in nekdanji komisar Evropske komisije za znanost in raziskave (2004-2009) in za okolje (2009-2014). Pogovor je vodila dr. Alja Brglez, predsednica Komisije za trajnost pri OKS–ZŠZ.
Na začetku dogodka je prisotne pozdravil gostitelj, predsednik OKS-ZŠZ Bobinac, ki je dejal, da ga zelo veseli, da lahko Slovenska hiša nudi platformo za to pomembno temo, ki ni le ključna samo za nas, ampak tudi za naše potomce.
Uvodoma je dr. Brglez dejala, da trajnost ni le ‘moderna’ tema, ampak vse bolj postaja tudi pomembna in upoštevana, tudi v športu. Ravnati trajnostno zahteva tudi pomembno osebno prilagajanje, take odločitve pa je najteže sprejemati – zato so šport kot dejavnost, ki je ljudem blizu, zlasti pa športniki/športnice, ki imajo skoraj magično moč navdihovanja, tako pomembni.
Namestnik pariške županje Dan Lert je povedal, da je počaščen, da se je lahko udeležil današnje pomembne razprave o trajnosti v športu. V imenu županje Anne Hidalgo je pozdravil goste okrogle mize in poudaril, da je Pariz želel pokazati, da igre ne predstavljajo le izjemne športne predstave, ampak so želeli postaviti tudi nove mejnike pri spoštovanju okolja in trajnostnih rešitev, ki so povezane z našo prihodnostjo. Podžupan je predstavil tudi nekatere ukrepe Pariza za življenje v prihodnjih letih, ki bodo po njegovi oceni kljubovale klimatskim spremembam. Spregovoril je tudi o tem, kako so olimpijske igre pripomogle k temu, da so se še bolj odločno lotili čiščenja reke Sene.
Za uvod v okroglo mizo je Dr. Potočnik predstavil nekatere aktualne podatke o trajnosti, krožnem bio-gospodarstvu in socialni neenakosti, ki je ključno povezana z okoljskimi problemi. Na koncu je spregovoril tudi o tem, kako lahko boljše izkoristimo moč športa v boju s klimatskimi spremembami in za to, da se jim bomo znali bolje prilagajati.
Nekdanja hrvaška predsednica in članica MOK Grabar-Kitarović ter predsednica komisije, ki odloča o gostiteljih prihodnjih olimpijad, je na vprašanje dr. Brglez, na kakšen način MOK izbira gostitelje olimpijskih iger, opisala načela, ki jih pri tem vodijo - ključni so trije stebri: okoljska odgovornost, družbena odgovornost in gospodarska odgovornost. Dejala je, da so okoljske spremembe dejansko orožje za množičo uničenje (weapons of mass destruction) in da je okoljska odgovornost pri izbiru gostiteljev ključna. Pariz v tej luči predstavlja precedens, in dodala je, da morajo odslej vsi gostitelji podpisati pogodbo, ki izbranca zavezuje k trajnostnemu ravnanju. Če so to 33. igre moderne dobe, je sklenila voditeljica dr. Brglez, je že mogoče reči tudi, da so morda 1. igre trajnostne dobe.
Podpredsednik Toyota Motor Europe Fux je dejal, da so olimpijske igre tudi zanje navdih, saj lahko v prakso vpeljejo rešitve, ki so jih zasnovali. Dodal je, da Toyota kot partner olimpijskih iger vedno razmišlja predvsem o mobilnosti za vse in da enako pozornost kot olimpijskemu delu posvečajo tudi paralimpijskim igram.
Direktorica za trajnost v Mednarodnem olimpijskem komiteju, MOK, Duffus je v razpravi izpostavila probleme, s katerimi se športniki soočajo skozi vse leto in na različnih delih planeta in ne le v času olimpijskih iger, ter kako je to povezano s trajnostnimi rešitvami, ki jih moramo implementirati za vse. Poudarila je, da je olimpijsko gibanje kot velika globalna družina, kjer moramo paziti drug na drugega in se ne sme zgoditi, da bi kakšen nacionalni olimpijski komite zaradi okoljskih razlogov ne mogel več delovati.
Olimpijski komite Slovenije - Združenje športnih zvez je eden tistih nacionalnih olimpijskih komitejev, ki že ima svojo trajnostno strategijo, akcijski načrt in od leta 2023 tudi Komisijo za trajnostni razvoj v športu. S tem želi OKS - ZŠZ z novim vodstvom in predsednikom Franjem Bobincem pokazati, da razume čas, v katerem živimo, se zaveda pomena in moči športa ter želi planet ohraniti tudi za naše potomce. Trajnostni razvoj je zato v času olimpijskih iger v središču vsebin v Slovenski hiši v Parizu.
Več fotografij na:
GALERIJA.
Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez