Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org
Obišči #TeamSlovenia TV in si oglej zakulisje olimpijskih iger!
Denis Žvegelj je na današnji dan pred natančno 32 leti v Barceloni skupaj z Iztokom Čopom osvojil prvo olimpijsko kolajno za samostojno Slovenijo. "Seveda se spomnim te tekme. Vse, kako je šlo, pa do podelitve, na kateri sem bil že strašno utrujen in je bil na njej tudi takratni predsednik MOK Juan Antonio Samaranch," je povedal Žvegelj.
"Ampak pravo evforijo sva doživela šele doma, saj je šlo za odličje, ki je bilo takrat državnega pomena. Že leto pred tem sva v obdobju samostojnosti osvojila srebro v dvojcu brez krmarja, a takrat je bilo to še bolj ali manj v krogu ljubiteljev veslanja in domačih navijačev na Bledu," je še povedal nekdanji reprezentant v veslanju.
Jani Klemenčič, ki je kolajno osvojil skupaj z Milanom Janšo, Sadikom Mujkićem in Sašo Mirjaničem, pa je dejal, da takrat vsega skupaj sploh ni dojemal. "Bil sem premlad. Po tekmi sem imel občutek, kot da je to nekakšna tekma v Beljaku in da gre zares, mi je bilo jasno v resnici šele na podelitvi ob legendarnem Samaranchu. Ampak ne pozabite, da je veslanje izjemno naporen šport, da je bila razlika majhna, da smo porabili zadnji atom moči in bil sem utrujen."
Dodal je še: "Kako težko je, kaj pomeni, mi je postalo jasno na naslednjih tekmah, tudi na olimpijskih. Leta 1996 v Atlanti smo sodili v krog favoritov in prav za toliko zaostali za kolajno, kot smo imeli prednosti v Barceloni. Četrti smo bili nato tudi v Sydneyju, nato celo deveti in takrat se zavedaš, kako težka je pot do kolajne. Iz srca sem vesel, da ste se spomnili tega dogodka."
Predsednik OKS-ZŠZ Franjo Bobinac jima je izročil spominski srebrnik Leona Štuklja, ki smo ga na OKS-ZŠZ izdali ob 100-letnici prvih zlatih olimpijskih kolajn slovenskega športnika in je namenjen le izbranim posameznikom.
Jani Klemenčič je poudaril, da je ponosen ambasador projekta Slovenska bakla, ki je obiskala skoraj vse slovenske občine in zdaj krasi Slovensko hišo v Parizu. "Upam, da sem nalogo opravil uspešno. Če smo v vsaki občini dobili le enega novega športnika, smo dosegli svoj cilj. Šport je v tem norem in čudnem času ena redkih normalnih stvari. Bakla mu daje svetlo prihodnost, zato naj se ta projekt obdrži," je zaključil Klemenčič.
Več fotografij na: GALERIJA.
Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez