Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org
Obišči #TeamSlovenia TV in si oglej zakulisje olimpijskih iger!
Mag. Boris Rojs, vodja oddelka za javni red in mir z Uprave uniformirane policije Generalne policijske uprava je stacioniran v Parizu, medtem ko so Erna Kavčič, višja policistka kriminalistka, PPOP PU Koper, Robi Ribič, višji kriminalistični inšpektor specialist, UKP GPU, Uroš Smole, višji policist, PPIU PU Celje in Rok Hribernik, kriminalistični inšpektor SKP PU Maribor v Lyonu, kjer pomagajo francoskim kolegom predvsem na nogometnih tekmah.
Že mesece pred začetkom olimpijskih iger so francoski varnostni organi preko policijskega atašeja zaprosili za pomoč slovensko policijo. Opredelili so, da potrebujejo sedem slovenskih policistov, lokacije, kje jih potrebujejo in kakšne so njihove naloge,« je razložil mag Boris Rojs. Dodal je, da so se na GPU odločili, da policistov ne bodo določili, saj gre za poletni čas, ko so tudi dopusti. Zato so se odločili za neke vrste interni natečaj, na katerega so se lahko vsi prijavili. Izbor so opravili na podlagi referenc. »Prepričan sem, da smo izbrali najboljše policiste,« je dodal.
Največ jih je bilo sedem, trenutno jih je v Franciji pet. Rojs je v Franciji kot delegat olimpijskega komiteja, ostali so v Franciji na eksplicitno povabilo francoskih varnostnih organov. Olimpijske komite Slovenije in Policija sta sicer že leta 2016 podpisala sporazum, ki v eni izmed točk določa, da Policija na olimpijske igre napoti določeno število policistov.
Kot je povedala Erna Kavčič, njihovo delo zajema pomoč francoski policiji, slovenskim navijačem in ostalim, ki potrebujejo njihovo pomoč. Znanje tujih jezikov jim je pri opravljanju dela v veliko pomoč. »Pomagamo patruljirati po mestu, smo podpora francoskim policistom in pri tem nam veliko pomaga znanje tujih jezikov,« je povedala Erna. Vsi policisti pa dodajajo, da imajo s slovenskimi navijači same pozitivne izkušnje in da z njimi ni bilo nobenih težav.
Doslej so sodelovali pri nekaj primerih kršenja javnega reda in miru, predvsem v sporu med dvema navijaškima skupinama po nogometni tekmi v Lyonu. Njihova vloga je predvsem podporna, saj je bilo veliko francoskih policistov napotenih na glavna prizorišča OI v Pariz. Svoje izkušnje s francoskimi kolegi opisujejo kot zelo pozitivne, in, kot pravijo, delujejo kot homogena mednarodna ekipa.
Kot zanimivost so povedali, da jih obiskujejo tudi policijski sindikati, ki preverjajo, ali imajo dobre delovne pogoje, vodo v vročih dneh in ali kaj potrebujejo. Na dan naredijo tudi po 30 kilometrov, saj veliko patruljirajo, kar je bil v teh vročih dneh in z vso opremo kar velik podvig.
Sicer pa je v Franciji na olimpijskih iger trenutno 498 tujih policistov iz 44 držav. Slovenskim bo ta pozitivna izkušnja zagotovo ostala v lepem spominu.
Več fotografij na: GALERIJA.
Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez