Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org
Obišči #TeamSlovenia TV in si oglej zakulisje olimpijskih iger!
Ministrica je prišla na obisk na dan, ko so premierno predstavili krajši dokumentarni film o Leonu Štuklju Od Pariza do Pariza, Ministrstvo za kulturo pa je organiziralo še pogovor na temo Šport, kultura, turizem – kako se področja povezujejo.
Slovenska hiša v Parizu je zato še toliko večja priložnost ne le za promocijo slovenskega športa na olimpijskih igrah v Parizu, temveč odpira izjemne priložnosti tudi za najširšo možno predstavitev Slovenije, njene kulture, znanosti, kulinarike, gospodarstva. Slovenska hiša v Parizu je sicer ena izmed 40 nacionalnih hiš, kjer se predstavljajo države - medtem, ko je na tokratnih olimpijskih igrah prisotnih 206 olimpijskih komitejev s športnimi reprezentancami. Slovenska hiša pa je že prepoznana oziroma se izpostavlja kot ena od petih, ki so med obiskovalci zbudile največ zanimanja in na njih pustile najboljši vtis, je ob obisku ministrice povedal Bobinac.
"Šport in kultura sta velika partnerja, velika zaveznika - ne le, ko govorimo o v tujini živečih Slovencih, ki jih šport ter kultura vedno tesno povežeta. Tudi doma, v lokalnih okoljih imamo vsi radi tako šport kot kulturo. Vesel sem, da lahko v tej hiši na eni strani slavimo športne uspehe, obenem pa se ob različnih druženjih na dogodkih/okroglih mizah pogovarjamo o temah, kot so enakost spolov, zeleni prehod, trajnost v športu, o prihodnosti športnikov po zaključenih športnih karierah ter tudi o kulturi," je po pogovoru z ministrico dr. Asto Vrečko poudaril Franjo Bobinac, predsednik OKS – ZŠZ.
Dogajanje v Slovenski hiši je danes posvečeno dnevu slovenske kulture, kjer se med drugim predstavlja Nova Gorica, ki bo prihodnje leto skupaj z italijansko Gorico zaživela kot Evropska prestolnica kulture. "Iskrena hvala olimpijskemu komiteju in predsedniku, gospodu Bobincu, da so že takoj ob začetku priprav na olimpijske igre vključili tudi področje kulture in umetnosti v sestavni del programa Slovenske hiše. Pomembno je širše razumevanje povezovanja, ki ga je morda v preteklosti manjkalo. Tu predstavljamo Slovenijo, tako skozi športne dogodke kot celoto uspešnega gospodarstva, turizma, razvoja, zelenega prehoda," je izpostavila ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je sodelovala pri predstavitvi slovenske kulturne ponudbe ter dosežkov slovenskih umetnikov.
Dan slovenske kulture se je simbolično začel s projekcijo filma o legendarnem slovenskem športniku Leonu Štuklju Od Pariza do Pariza. Pred natanko 100 leti je namreč prav v francoski prestolnici osvojil prvo slovensko in prvo svojo zlato olimpijske kolajno.
"Šport in športna zgodovina spadata med pomembnejše segmente slovenske zgodovine, saj je zgodovina športa povezana z zgodovino kulturne nacionalne emancipacije - preko tega lahko vidimo, kako smo se razvijali kot družba in država. Zgodovine pa se moramo spominjati tudi zato, ker ta odseva tudi, kako se je razvijal sam šport. Podobno kot razvoj medijev in športnega novinarstva. To je imelo pomembno vlogo prav v obdobju nastopov Leona Štuklja oziroma v tem, kako so mediji dojemali tedanje uspehe Štuklja," je poudarila ministrica Vrečko.
Ko je Leon Štukelj leta 1924 osvojil zlato olimpijsko kolajno, je še veljalo, da so vzporedno potekale kulturne in umetniške olimpijske igre. Istega leta je tako slovenski kipar Ivan Zajec v Parizu s svojimi umetniškimi deli zastopal tedanjo Kraljevino Jugoslavijo in pustil velik vtis, zlasti na francoske umetnike.
Vsi dosedanji uspehi tako slovenskih športnikov kot kulturnikov pa, poudarja ministrica Asta Vrečko, ne smejo biti razumljeni kot samoumevni. "Ni dovolj, da smo vsi ponosni na naše športnike in kulturnike, da z njimi dihamo. Nanje moramo misliti tudi kasneje, ko se odločijo zaključiti svoje kariere. Obenem pa se ves čas truditi omogočati bodočim generacijam športnikov in kulturnikov, da dosežejo vrhunske rezultate, a nikakor ne na račun ogrožanja lastnega zdravja ali slabšega socialnega statusa."
Slovenijo in Francijo povezuje olimpijski duh, solidarnost ter prijateljstvo - tako na področju športa kot kulture. Državi pa sta zgodovinsko povezani tudi z zadnjim francoskim kraljem, Karlom X. ki je pokopan v grobnici Burbonov na Kostanjevici v Novi Gorici, medtem ko je večina francoskih kraljev pokopana v katedrali v pariškem Saint-Denisu. Nova Gorica in Saint-Denis bosta takoj odslej, z današnjo sklenitvijo sporazuma o sodelovanju med občinama, zavezani k skupnemu ohranjanju kulturne dediščine ter sodelovanja zlasti na področju kulture in turizma.
Več fotografij na: GALERIJA.
Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez