Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org

Pred 100 leti na današnji dan je Štukelj osvojil prvo slovensko zlato na OI

Pred 100 leti je telovadec Leon Štukelj osvojil prvo slovensko zlato medaljo na olimpijskih igrah v Parizu, kjer je zmagal v mnogoboju in na drogu. Njegov dosežek obeležuje tudi razstava v Dolenjskem muzeju. Štukelj, ki je postal simbol slovenskega športa, je bil aktiven tudi po športni karieri in je s svojim delom zaznamoval slovensko olimpijsko zgodovino.

Na današnji dan pred 100 leti je telovadec Leon Štukelj osvojil prvo slovensko zlato kolajno na olimpijskih igrah v Parizu, s čimer je postal prvi slovenski olimpionik.


Štukelj se je rodil 12. novembra 1898 v Novem mestu. Večino življenja je preživel v Mariboru, a je ostal povezan z Novim mestom, kjer je začel s telovadbo. Umrl je 8. novembra 1999, le tri dni pred 101. rojstnim dnevom. Svoje športne dosežke je opisal v knjigi "Mojih sedem svetovnih tekmovanj".


Leta 1924 je Štukelj dosegel zlato v mnogoboju, kasneje pa še na drogu. Kljub resni poškodbi zapestja na izbirni tekmi v Ljubljani, je v Parizu zbral 110,340 točke in v mnogoboju premagal Pražaka iz Češkoslovaške. V jugoslovanski reprezentanci je skupaj z 11 slovenskimi športniki prispeval k devetim uvrstitvam do šestega mesta.


Direktorica Dolenjskega muzeja, Jasna Dokl Osolnik, je ob odprtju razstave "Zmaga v Parizu, 100 let zlatih olimpijskih medalj Leona Štuklja" izpostavila, da natančni datumi Štukljevih zmag niso znani, vendar so tekmovanja potekala od 17. do 19. julija 1924, medalje pa so bile podeljene 20. julija 1924.


Poleg tega, da še dolgo po tistih igrah ni bilo elektronskih naprav in vsega drugega, kar daje utrip sedanji digitalni dobi, so bila tudi tekmovanja povsem drugačna. Telovadci so se tako merili tudi v atletskih disciplinah, kar je popisal tudi Štukelj v svojih spominih.

Tekmovanja na igrah v Parizu pred stotimi leti so trajala skoraj tri mesece, predvsem zaradi dolgotrajnih poti tekmovalcev. Čeprav je bilo uradno odprtje OI 5. julija, končale pa so se 27. julija, so se prva tekmovanja začela že v prvih dneh maja.


Poleg zlatih medalj iz Pariza je leta 1928 v Amsterdamu osvojil zlato in bron, leta 1936 v Berlinu pa srebro na krogih. Leta 1996 je ob stoletnici olimpijskih iger moderne dobe v Atlanti sodeloval na otvoritveni slovesnosti.


Leta 1991 je v Cankarjevem domu v Ljubljani podpisal slovensko olimpijsko listino, s čimer je prispeval k rojstvu olimpijskega gibanja samostojne Slovenije. Leta 1997 je bil sprejet v Mednarodni gimnastični hram slavnih, leta 2001 pa skupaj z Miroslavom Cerarjem v Hram slavnih slovenskih športnikov.


Njegovo stoletje je leta 1998 obeležil tudi predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Juan Antonio Samaranch, ki se je udeležil slovesnosti ob praznovanju njegove stoletnice.

16 September 2024
Olimpijske in paralimpijske igre Pariz 2024 so se 8. septembra zaključile in s tem sklenile olimpijsko leto 2024. Po zaključenih slovesnostih so organizatorji nazanili, da bodo približno 50.000 različnih predmetov, kosov pohištva in ostale opreme iz olimpijske vasi , prek dobrodelnega združenja Emmaüs Defi namenili socialno ogroženim ljudem iz urbanih območij Pariza, Lilla in Lyona.
19 August 2024
V nedeljo, 11. avgusta je v Parizu ugasnil olimpijski ogenj in 90-članska reprezentanca Slovenije se je domov vrnila dvignjenih glav. S tremi olimpijskimi kolajnami (2 zlati, 1 srebrna) je Slovenija na letošnjih POI Pariz 2024 druga po številu zlatih kolajn na število prebivalcev. Od sodelujočih 206 držav nas je prehitela le Nova Zelandija. Z zgodovinskimi uvrstitvami in dosežki je Slovenija dokazala svojo rastočo moč na svetovnem športnem prizorišču ter pripravila teren za še večje uspehe na igrah v Los Angelesu 2028. Zdaj, ko so se glave ohladile in zbrale, si poglejmo najboljše rezultate.
14 August 2024
Pred sprejemom za slovenske olimpijce, ki smo ga pripravili na Kongresnem trgu dan po zaključni slovesnosti 33. olimpijskih iger v Parizu, je naše športnike in športnice sprejela tudi predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar. V govoru je med drugim poudarila dosežene športne uspehe, pa tudi navdih za vse druge in izpolnitev sanj.
by Anja Sovič 13 August 2024
Kongresni trg v Ljubljani je včeraj gostil slovesnost ob sprejemu olimpijske reprezentance Slovenije Pariz 2024, ki sta jo vodila Anja Hlača Ferjančič in Aleš Smrekar. Prireditev je združila več tisoč navijačev in navdušencev slovenskega športa, ki so prišli izrazit podporo in ponos nad dosežki slovenskih športnikov, ki so tekmovali na 33. poletnih olimpijskih igrah.
by Gorazd Cvelbar 12 August 2024
Au revoir Paris, bonjour Ljubljana!
11 August 2024
Zaključna slovesnost je zadnje dejanje olimpijskih iger Pariz 2024. Po dveh tednih dogodkov in praznovanj se bomo na stadionu Stade de France poslovili od francoske prestolnice mode in s tremi kolajnami v žepu ter mnogo lepih dosežkov, spominov vrnili v Slovenijo.
11 August 2024
August 10 2024 Just before closing time, the Slovenian House in Paris celebrated the double success of Slovenian athletes at the Olympic Games, which will close tomorrow evening. The event at the Slovenian House, where sportsmen and sportswomen, sports officials, politicians, businessmen, artists and sports lovers and fans in general gathered during the Games, was rounded off with a reception for Olympic gold medal winner Janja Garnbret, a sport climber, and sailor Toni Vodisek, who won silver.
11 August 2024
10. avgust 2024 Slovenska hiša v Parizu je tik pred zaprtjem slavila še dvojni uspeh slovenskih športnikov na olimpijskih igrah, ki se bodo zaključile jutri zvečer. Dogajanje v Slovenski hiši, kjer so se v času iger družili športnice in športniki, športni funkcionarji, politiki, gospodarstveniki, umetniki ter nasploh ljubitelji športa, navijači, se je tako zaokrožilo s sprejemom za dobitnico zlate olimpijske kolajne, športno plezalko Janjo Garnbret in jadralca Tonija Vodiška, ki je osvojil srebro.
11 August 2024
10. avgust  Slovenska hiša je gostila ekskluzivni dogodek z eno najboljših chefinj na svetu Ano Roš. Slovenska turistična organizacija je v Slovenski hiši skupaj s kuharsko mojstrico Ano Roš za francoske medije pripravila kulinarično doživetje in predstavitev Slovenije kot vrhunske destinacije za aktivni oddih, kulinarične užitke ter kulturna doživetja. Gostje so spoznavali vrhunsko slovensko kulinariko, kot jo lahko pričara le Ana Roš iz Hiše Franko s tremi Michelinovimi zvezdicami.
11 August 2024
August 10 2024  The Slovenian House hosted an exclusive event with one of the best chefs in the world, Ana Roš. The Slovenian Tourist Board, together with chef Ana Roš, prepared a culinary experience for the French media at the Slovenian House, presenting Slovenia as a top destination for active holidays, culinary delights and cultural experiences. Guests were introduced to the finest Slovenian cuisine as only Ana Roš from the three Michelin-starred House Franko can conjure it up.
Share by: