Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org

Manca Rakovec • Jul 16, 2023

Uroš Mohorič: Na olimpijskih igrah ne štejejo samo kolajne

Uroš Mohorič je bil v Riu 2016 član slovenske olimpijske odprave kot direktor rokometne reprezentance, v pričakovanju Pariza 2024 pa so njegova obzorja panožno precej širša. Kot direktor sektorja za šport pri Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenju športnih zvez bedi nad športnim delom projekta. Ta še zdaleč ni edini, je pa najbolj na očeh javnosti, ki se rada veseli uspehov naših tekmovalk in tekmovalcev. Ko so bile nazadnje na sporedu poletne olimpijske igre na Japonskem, jih ni bilo malo – Janja Garnbret, Primož Roglič in Benjamin Savšek so osvojili zlate kolajne, Tina Trstenjak srebrno, Tadej Pogačar bronasto. Pariška letvica je postavljena zelo visoko.

Za Slovenijo so bile igre v Tokiu 2020 oziroma 2021 s petimi kolajnami, od tega kar tremi zlatimi, najuspešnejše poletne doslej. Je ambicija za Pariz 2024 ponovitev ali celo presežek tega podviga?


Ambicija je vedno doseči čim boljši tekmovalni rezultat, takšne so želje vseh športnikov, ki nastopajo, pa tudi krovne organizacije, ki jih podpira. O številkah je vedno nehvaležno govoriti, ali je to pet ali ena. OKS – ZŠZ mora predvsem storiti vse, da bi športnikom prek njihovih nacionalnih panožnih zvez zagotovil čim boljše razmere za priprave in tekmovanje.


Bi lahko zaradi presežka OKS vsaj stroškovno zabolela glava, uvrstitev ekip v kolektivnih športih močno poveča odpravo in izdatke zanjo?


Če bi se to zgodilo, bi bili stroški večji, vendar ne tako ogromni, da bi to predstavljalo težavo. Stroški za podporo športnikov se ne bi spremenili, saj jih že prejemajo vsi kandidati oziroma njihove panožne zveze, povečali pa bi se stroški za opremo in logistiko, kar pa ne bi smelo podreti našega proračuna.


So se pa tovrstne ekipe v olimpijski odpravi vselej izkazale za dodano vrednost, kajne?


Vsekakor, ekipe v kolektivnih športih so dodana vrednost, poskrbijo za drugačno ozračje v reprezentanci. Tudi sam sem bil del OI, na katerih smo imeli kolektivno ekipo. Ta je tudi individualne športnike nekoliko potegnila za sabo. Povezanost in medsebojna podpora se čutita v olimpijski reprezentanci. Upam, da bo res več kot ena kolektivna ekipa potovala v Pariz, kjer bi Slovenija lahko imela izjemno številčno in močno zasedbo.


V njej bi bil tako kot v Tokiu lahko velika dodana vrednost kapetan košarkarske vrste Luka Dončić. Kaj za seboj potegne navzočnost globalnega športnega zvezdnika?


Zvezdniki Lukovega kova imajo poseben učinek, v olimpijskih vaseh jih ni veliko. Okoli njih in njihovih držav se vrti življenje v olimpijski vasi. Poleg notranje klime in motivacije naših športnikov je pomemben dejavnik tudi promocija naše države na olimpijskih igrah. Tu pa nimamo le Luke Dončića, temveč tudi Primoža Rogliča, Tadeja Pogačarja in druge.


Omenili ste naša najboljša kolesarja, ki sta v Tokiu osvojila zlato v vožnji na čas in bron na cestni dirki. Šele letos smo spoznali pariški trasi, razgibana cestna Slovencem daje upanje, ravninska kronometrska ne. Ste se že dogovorili z našima asoma, bo Roglič branil zlato v vožnji na čas?


Formalnih dogovorov ni, je še nekaj časa do tekmovanja. Oba sta v prvem rangu podprtih kandidatov in računamo na njun nastop. Če bosta nastopila, bosta kot vsi drugi športniki poskušala doseči čim boljši rezultat. Ali bo šlo za obrambo naslova ali kaj drugega, je v domeni KZS in tempiranja forme kolesarjev. V to področje ne posegamo.


Le tri leta bodo minila od Tokia do Pariza, ali tudi zato med slovenskimi kandidati za vrh ni pričakovati velikega generacijskega preskoka? Zdi se, da se bodo za kolajne z izjemo Tine Trstenjak, ki je končala izjemno kariero, borili isti slovenski športniki …


To drži, vendar so letošnje evropske igre pokazale, da imamo predvsem v atletiki nove kandidate za vrh. Vsi stari ostajajo, nekateri mladi prihajajo in so napredovali od Tokia. Ocenjujem, da se je krog kandidatov za dosego vrhunskega rezultata nekoliko razširil. Tu ne gre le za atlete in atletinje, kolesarje sva že omenila, v judu še naprej dosegamo vrhunske rezultate, prav tako v kajaku in kanuju, ne smemo pozabiti na Janjo Garnbret, ki je svetovna zvezdnica športnega plezanja. To so panoge, v katerih so pričakovanja nekoliko večja.


Med njimi ima najdaljši niz osvajanja olimpijskih kolajn judo, ki se praznih rok ni vrnil vse od brona Urške Žolnir v Atenah 2004. Lahko tudi v Parizu nadaljuje že 20-letno tradicijo?


Naš judo je res specifičen, gre predvsem za motiviranost in psihološko pripravljenost naših tekmovalk in tekmovalcev, ki v tem pogledu prednjačijo pred drugimi. Četudi na tekmovanjih pred tem niso vedno v vrhu, izjemno dobro tempirajo formo in so na OI vedno visoko.


Po dolgem času se olimpijske igre vračajo v osrednjo Evropo. Koliko vam je to olajšalo logistiko in priprave?


Po Londonu 2012 so igre spet v Evropi in nato jih najmanj 12 let spet ne bo. To gotovo olajša naše delo. Eno je logistika, prevoz opreme na prizorišča. V preteklosti so imeli predvsem jadralci veliko težav s tem. Zdaj je njihovo tekmovališče precej bliže. Drugi pozitivni dejavnik je aklimatizacija naših športnikov. Klimatske razmere v Parizu so zelo podobne tistim, v katerih trenirajo naši športniki. Zato lahko kasneje pridejo na prizorišče in potrebujejo manj časa, da se prilagodijo na tekmovalne razmere.


Sta draginja in inflacija zadnjih dveh let kaj vplivali na športni del slovenskega projekta Pariz 2024?


Velik del tega projekta so naše nacionalne panožne zveze, ki se soočajo s pomanjkanjem sredstev. Na javni strani so sredstva omejena, čeprav je letos šel letni program športa bistveno navzgor in je rekorden v slovenski zgodovini. Vendar je to le en del financiranja zvez, ki so odvisne predvsem od svojih trženjskih dejavnosti. Poskušajo si zagotoviti dodatna sredstva, ki gotovo vplivajo na možnosti za vrhunske rezultate. Pri tem pa imajo panožne zveze z nami primerljivih tekmecev precej večje proračune. Posledično imajo njihovi športniki boljše izhodiščne razmere.

 

Če se vrneva na začetek k nehvaležnemu napovedovanju števila kolajn, s čim boste vodstvo OKS – ZŠZ oziroma vi zadovoljni v Parizu? Bo odprava uspešna z eno ali petimi kolajnami?


Od panoge do panoge so uspehi različni. Vsaka olimpijska kolajna je uspeh, so pa tudi druge uvrstitve velik uspeh. Košarkarji so bili v Tokiu četrti, niso osvojili kolajne, a je bil to velik motivacijski dejavnik za celotno družbo, velika predstavitev slovenskega športa v svetu. Na uspehe je treba gledati širše in jih ne opredeljevati samo s kolajnami. Nekateri dosežki imajo velik učinek, četudi ne prinesejo odličja.

19 May, 2024
S ponosom in navdušenjem smo predstavili novo olimpijsko kolekcijo, v kateri bodo naši športniki in športnice na olimpijskih igrah v Parizu med 26. julijem in 11. avgustom 2024, zastopali slovenske barve. Pariz ni le olimpijsko mesto, kamor se igre vračajo po stotih letih, temveč tudi prestižna prestolnica mode. Letošnja olimpijska kolekcija tako odraža slovenski olimpijski duh in pariško eleganco ter prefinjenost.
18 May, 2024
Današnje sobotno dopoldne je bilo odeto v olimpijske barve. V sklopu Festivala nakupov in zabave smo pred trgovino Intersport v BTC City Ljubljana predstavili novo olimpijsko kolekcijo, v kateri bodo naši športniki in športnice na olimpijskih igrah v Parizu med 26. julijem in 11. avgustom 2024 , zastopali slovenske barve. Pariz ni le olimpijsko mesto, kamor se igre vračajo po stotih letih, temveč tudi prestižna prestolnica mode. Letošnja olimpijska kolekcija tako odraža slovenski olimpijski duh in pariško eleganco ter prefinjenost.
17 May, 2024
Pred kratkim smo predstavili uradno olimpijsko kolekcijo za prihajajoče olimpijske igre v Parizu 2024. Poleg oblačil za vsak dan, podelitev odličij in prihod na prizorišča je bila predstavljena tudi oprava slovenske olimpijske reprezentance na otvoritveni slovesnosti.
16 May, 2024
Slovenski športniki in športnice vsako leto dokazujejo, da sodijo v sam svetovni športni vrh. Na olimpijskih igrah posegajo po odličjih, nekateri pa so se s svojimi nastopi, odnosom ali dosežki zapisali v slovensko in svetovno športno zgodovino. Vedno znova krojijo sam svetovni športni vrh, podirajo rekorde ali orjejo ledino v letnih in zimskih športih.
15 May, 2024
Modra, zelena in bela so že leta značilne barve pred katerimi trepetajo mnogi nasprotniki slovenskih športnic in športnikov. Olimpijska oblačila slovenske reprezentance, ki bodo preplavila francosko prestolnico mode so tokrat oblikovana nekoliko bolj elegantno, a še vedno funkcionalno, primerno pariškim športnim odrom.
by Lena Gabršček 07 May, 2024
Nekdanji rokometaš, kasneje direktor moških reprezentanc pri Rokometni zvezi Slovenije, danes pa namestnik generalnega sekretarja in direktor za področje športa na Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenje športnih zvez Uroš Mohorič je bil na današnjem izvršnem odboru OKS-ZŠZ imenovan za vodjo olimpijske reprezentance Slovenije Pariz 2024. Njegove bogate izkušnje in poznavanje področja športa z vseh vidikov je botrovalo k izbiri za to izjemno pomembno vlogo.
by Lena Gabršček 07 May, 2024
Slovenska lokostrelska članska reprezentanca je v nemškem Essnu na evropskem kvalifikacijskem turnirju za olimpijske igre z ukrivljenim lokom osvojila kvoto za nastop v Parizu. To je uspelo Žigi Ravnikarju, ki je v četrtfinalu ugnal rojaka Dena Habjana Malavšiča in na koncu zasedel tretje mesto
by Lena Gabršček 29 Apr, 2024
Slovenske rokometašice in rokometaši so svoje nasprotnike, s katerimi se bodo pomerili na olimpijskem turnirju v Parizu, že poznali. Od danes pa je znano tudi, kdaj točno bodo tekme na sporedu. Rokometašice prva tekma čaka že pred otvoritveno slovesnostjo v četrtek 25. julija, ko se bodo pomerile proti izbrani vrsti Danske. Rokometaši se bodo za uvod s Španijo pomerili dan po otvoritveni slovesnosti v soboto, 27. julija.
26 Apr, 2024
Do slavnostne otvoritve iger XXXIII. olimpijade nas loči še manj kot 100 dni. Organizatorji iger so pred kratkim predstavili še zadnjo serijo prodaje 250.000 vstopnic za tekmovanja vseh 31 olimpijskih panog na programu . Vstopnice so za nekatere športne panoge še vedno na voljo, a se hitro prodajajo.
26 Apr, 2024
Jadralci so v francoskem Hyeresu lovlli zadnje olimpijske norme. Slovenci so si slabih 90 dni pred otvoritveno slovesnostjo prijadrali tri nove norme in se pridružili že uvrščenemu Toniju Vodišku (formula kajt) in Žan Luki Zelku (ILCA 7).
Share by: