Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org

Uroš Mohorič: Na olimpijskih igrah ne štejejo samo kolajne

Uroš Mohorič je bil v Riu 2016 član slovenske olimpijske odprave kot direktor rokometne reprezentance, v pričakovanju Pariza 2024 pa so njegova obzorja panožno precej širša. Kot direktor sektorja za šport pri Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenju športnih zvez bedi nad športnim delom projekta. Ta še zdaleč ni edini, je pa najbolj na očeh javnosti, ki se rada veseli uspehov naših tekmovalk in tekmovalcev. Ko so bile nazadnje na sporedu poletne olimpijske igre na Japonskem, jih ni bilo malo – Janja Garnbret, Primož Roglič in Benjamin Savšek so osvojili zlate kolajne, Tina Trstenjak srebrno, Tadej Pogačar bronasto. Pariška letvica je postavljena zelo visoko.

Za Slovenijo so bile igre v Tokiu 2020 oziroma 2021 s petimi kolajnami, od tega kar tremi zlatimi, najuspešnejše poletne doslej. Je ambicija za Pariz 2024 ponovitev ali celo presežek tega podviga?


Ambicija je vedno doseči čim boljši tekmovalni rezultat, takšne so želje vseh športnikov, ki nastopajo, pa tudi krovne organizacije, ki jih podpira. O številkah je vedno nehvaležno govoriti, ali je to pet ali ena. OKS – ZŠZ mora predvsem storiti vse, da bi športnikom prek njihovih nacionalnih panožnih zvez zagotovil čim boljše razmere za priprave in tekmovanje.


Bi lahko zaradi presežka OKS vsaj stroškovno zabolela glava, uvrstitev ekip v kolektivnih športih močno poveča odpravo in izdatke zanjo?


Če bi se to zgodilo, bi bili stroški večji, vendar ne tako ogromni, da bi to predstavljalo težavo. Stroški za podporo športnikov se ne bi spremenili, saj jih že prejemajo vsi kandidati oziroma njihove panožne zveze, povečali pa bi se stroški za opremo in logistiko, kar pa ne bi smelo podreti našega proračuna.


So se pa tovrstne ekipe v olimpijski odpravi vselej izkazale za dodano vrednost, kajne?


Vsekakor, ekipe v kolektivnih športih so dodana vrednost, poskrbijo za drugačno ozračje v reprezentanci. Tudi sam sem bil del OI, na katerih smo imeli kolektivno ekipo. Ta je tudi individualne športnike nekoliko potegnila za sabo. Povezanost in medsebojna podpora se čutita v olimpijski reprezentanci. Upam, da bo res več kot ena kolektivna ekipa potovala v Pariz, kjer bi Slovenija lahko imela izjemno številčno in močno zasedbo.


V njej bi bil tako kot v Tokiu lahko velika dodana vrednost kapetan košarkarske vrste Luka Dončić. Kaj za seboj potegne navzočnost globalnega športnega zvezdnika?


Zvezdniki Lukovega kova imajo poseben učinek, v olimpijskih vaseh jih ni veliko. Okoli njih in njihovih držav se vrti življenje v olimpijski vasi. Poleg notranje klime in motivacije naših športnikov je pomemben dejavnik tudi promocija naše države na olimpijskih igrah. Tu pa nimamo le Luke Dončića, temveč tudi Primoža Rogliča, Tadeja Pogačarja in druge.


Omenili ste naša najboljša kolesarja, ki sta v Tokiu osvojila zlato v vožnji na čas in bron na cestni dirki. Šele letos smo spoznali pariški trasi, razgibana cestna Slovencem daje upanje, ravninska kronometrska ne. Ste se že dogovorili z našima asoma, bo Roglič branil zlato v vožnji na čas?


Formalnih dogovorov ni, je še nekaj časa do tekmovanja. Oba sta v prvem rangu podprtih kandidatov in računamo na njun nastop. Če bosta nastopila, bosta kot vsi drugi športniki poskušala doseči čim boljši rezultat. Ali bo šlo za obrambo naslova ali kaj drugega, je v domeni KZS in tempiranja forme kolesarjev. V to področje ne posegamo.


Le tri leta bodo minila od Tokia do Pariza, ali tudi zato med slovenskimi kandidati za vrh ni pričakovati velikega generacijskega preskoka? Zdi se, da se bodo za kolajne z izjemo Tine Trstenjak, ki je končala izjemno kariero, borili isti slovenski športniki …


To drži, vendar so letošnje evropske igre pokazale, da imamo predvsem v atletiki nove kandidate za vrh. Vsi stari ostajajo, nekateri mladi prihajajo in so napredovali od Tokia. Ocenjujem, da se je krog kandidatov za dosego vrhunskega rezultata nekoliko razširil. Tu ne gre le za atlete in atletinje, kolesarje sva že omenila, v judu še naprej dosegamo vrhunske rezultate, prav tako v kajaku in kanuju, ne smemo pozabiti na Janjo Garnbret, ki je svetovna zvezdnica športnega plezanja. To so panoge, v katerih so pričakovanja nekoliko večja.


Med njimi ima najdaljši niz osvajanja olimpijskih kolajn judo, ki se praznih rok ni vrnil vse od brona Urške Žolnir v Atenah 2004. Lahko tudi v Parizu nadaljuje že 20-letno tradicijo?


Naš judo je res specifičen, gre predvsem za motiviranost in psihološko pripravljenost naših tekmovalk in tekmovalcev, ki v tem pogledu prednjačijo pred drugimi. Četudi na tekmovanjih pred tem niso vedno v vrhu, izjemno dobro tempirajo formo in so na OI vedno visoko.


Po dolgem času se olimpijske igre vračajo v osrednjo Evropo. Koliko vam je to olajšalo logistiko in priprave?


Po Londonu 2012 so igre spet v Evropi in nato jih najmanj 12 let spet ne bo. To gotovo olajša naše delo. Eno je logistika, prevoz opreme na prizorišča. V preteklosti so imeli predvsem jadralci veliko težav s tem. Zdaj je njihovo tekmovališče precej bliže. Drugi pozitivni dejavnik je aklimatizacija naših športnikov. Klimatske razmere v Parizu so zelo podobne tistim, v katerih trenirajo naši športniki. Zato lahko kasneje pridejo na prizorišče in potrebujejo manj časa, da se prilagodijo na tekmovalne razmere.


Sta draginja in inflacija zadnjih dveh let kaj vplivali na športni del slovenskega projekta Pariz 2024?


Velik del tega projekta so naše nacionalne panožne zveze, ki se soočajo s pomanjkanjem sredstev. Na javni strani so sredstva omejena, čeprav je letos šel letni program športa bistveno navzgor in je rekorden v slovenski zgodovini. Vendar je to le en del financiranja zvez, ki so odvisne predvsem od svojih trženjskih dejavnosti. Poskušajo si zagotoviti dodatna sredstva, ki gotovo vplivajo na možnosti za vrhunske rezultate. Pri tem pa imajo panožne zveze z nami primerljivih tekmecev precej večje proračune. Posledično imajo njihovi športniki boljše izhodiščne razmere.

 

Če se vrneva na začetek k nehvaležnemu napovedovanju števila kolajn, s čim boste vodstvo OKS – ZŠZ oziroma vi zadovoljni v Parizu? Bo odprava uspešna z eno ali petimi kolajnami?


Od panoge do panoge so uspehi različni. Vsaka olimpijska kolajna je uspeh, so pa tudi druge uvrstitve velik uspeh. Košarkarji so bili v Tokiu četrti, niso osvojili kolajne, a je bil to velik motivacijski dejavnik za celotno družbo, velika predstavitev slovenskega športa v svetu. Na uspehe je treba gledati širše in jih ne opredeljevati samo s kolajnami. Nekateri dosežki imajo velik učinek, četudi ne prinesejo odličja.

16 September 2024
Olimpijske in paralimpijske igre Pariz 2024 so se 8. septembra zaključile in s tem sklenile olimpijsko leto 2024. Po zaključenih slovesnostih so organizatorji nazanili, da bodo približno 50.000 različnih predmetov, kosov pohištva in ostale opreme iz olimpijske vasi , prek dobrodelnega združenja Emmaüs Defi namenili socialno ogroženim ljudem iz urbanih območij Pariza, Lilla in Lyona.
19 August 2024
V nedeljo, 11. avgusta je v Parizu ugasnil olimpijski ogenj in 90-članska reprezentanca Slovenije se je domov vrnila dvignjenih glav. S tremi olimpijskimi kolajnami (2 zlati, 1 srebrna) je Slovenija na letošnjih POI Pariz 2024 druga po številu zlatih kolajn na število prebivalcev. Od sodelujočih 206 držav nas je prehitela le Nova Zelandija. Z zgodovinskimi uvrstitvami in dosežki je Slovenija dokazala svojo rastočo moč na svetovnem športnem prizorišču ter pripravila teren za še večje uspehe na igrah v Los Angelesu 2028. Zdaj, ko so se glave ohladile in zbrale, si poglejmo najboljše rezultate.
14 August 2024
Pred sprejemom za slovenske olimpijce, ki smo ga pripravili na Kongresnem trgu dan po zaključni slovesnosti 33. olimpijskih iger v Parizu, je naše športnike in športnice sprejela tudi predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar. V govoru je med drugim poudarila dosežene športne uspehe, pa tudi navdih za vse druge in izpolnitev sanj.
by Anja Sovič 13 August 2024
Kongresni trg v Ljubljani je včeraj gostil slovesnost ob sprejemu olimpijske reprezentance Slovenije Pariz 2024, ki sta jo vodila Anja Hlača Ferjančič in Aleš Smrekar. Prireditev je združila več tisoč navijačev in navdušencev slovenskega športa, ki so prišli izrazit podporo in ponos nad dosežki slovenskih športnikov, ki so tekmovali na 33. poletnih olimpijskih igrah.
by Gorazd Cvelbar 12 August 2024
Au revoir Paris, bonjour Ljubljana!
11 August 2024
Zaključna slovesnost je zadnje dejanje olimpijskih iger Pariz 2024. Po dveh tednih dogodkov in praznovanj se bomo na stadionu Stade de France poslovili od francoske prestolnice mode in s tremi kolajnami v žepu ter mnogo lepih dosežkov, spominov vrnili v Slovenijo.
11 August 2024
August 10 2024 Just before closing time, the Slovenian House in Paris celebrated the double success of Slovenian athletes at the Olympic Games, which will close tomorrow evening. The event at the Slovenian House, where sportsmen and sportswomen, sports officials, politicians, businessmen, artists and sports lovers and fans in general gathered during the Games, was rounded off with a reception for Olympic gold medal winner Janja Garnbret, a sport climber, and sailor Toni Vodisek, who won silver.
11 August 2024
10. avgust 2024 Slovenska hiša v Parizu je tik pred zaprtjem slavila še dvojni uspeh slovenskih športnikov na olimpijskih igrah, ki se bodo zaključile jutri zvečer. Dogajanje v Slovenski hiši, kjer so se v času iger družili športnice in športniki, športni funkcionarji, politiki, gospodarstveniki, umetniki ter nasploh ljubitelji športa, navijači, se je tako zaokrožilo s sprejemom za dobitnico zlate olimpijske kolajne, športno plezalko Janjo Garnbret in jadralca Tonija Vodiška, ki je osvojil srebro.
11 August 2024
10. avgust  Slovenska hiša je gostila ekskluzivni dogodek z eno najboljših chefinj na svetu Ano Roš. Slovenska turistična organizacija je v Slovenski hiši skupaj s kuharsko mojstrico Ano Roš za francoske medije pripravila kulinarično doživetje in predstavitev Slovenije kot vrhunske destinacije za aktivni oddih, kulinarične užitke ter kulturna doživetja. Gostje so spoznavali vrhunsko slovensko kulinariko, kot jo lahko pričara le Ana Roš iz Hiše Franko s tremi Michelinovimi zvezdicami.
11 August 2024
August 10 2024  The Slovenian House hosted an exclusive event with one of the best chefs in the world, Ana Roš. The Slovenian Tourist Board, together with chef Ana Roš, prepared a culinary experience for the French media at the Slovenian House, presenting Slovenia as a top destination for active holidays, culinary delights and cultural experiences. Guests were introduced to the finest Slovenian cuisine as only Ana Roš from the three Michelin-starred House Franko can conjure it up.
Share by: