Za nakup vstopnic za tekmovanja obiščite uradno spletno stran za prodajo vstopnic: https://tickets.paris2024.org

S trajnostno zapestnico širili jekleno voljo na potovanju slovenske bakle

Tudi letos je slovenska bakla, ki so jo izdelali v Skupini SIJ, potovala po Sloveniji, prebujala jekleno voljo, širila vrednote olimpizma, povezovala skupnosti in krepila pripadnost ter navduševala vse udeležence njene trimesečne poti. Navdušenosti, ponosu in povezanosti, ki jih je porajalo baklino dogajanje, so v Skupini SIJ dodali še skrb za prihodnost. K njej so spodbujali s trajnostno zapestnico jeklene volje.

Slovensko baklo, projekt OKS-ZŠZ, naših partnerjev in slovenskih občin smo uspešno zaključili in dosegli impresivne številke: 72 dni popotovanja, 203 obiskane občine, več kot 8.500 pretečenih kilometrov ter 10.500 nosilcev bakle, 155 sodelujočih olimpijcev, 34 paralimpijcev… s temi presežki je bakla drugič zapored napovedala prihajajoče poletne olimpijske igre in prek rok tisočih nosilcev simbolično vlila dodaten kanček moči našim najboljšim športnikom, ki se bodo že čez nekaj dni v Parizu borili za olimpijske kolajne.


Popotovanje slovenske bakle se je začelo 17. aprila v občini Lendava na tromeji Slovenije, Madžarske in Hrvaške, končalo pa 13. julija v občini Kranjska Gora blizu tromeje Slovenije, Italije in Avstrije, ko se je bakla v družbi Rajka Lotriča, Jureta Vaisa in Davorja Mrviča, članov Gorsko-reševalne službe Mojstrana ter ambasadorja letošnjega projekta Slovenska bakla Janija Klemenčiča, spustila z vrha Triglava in v Mojstrani na Trgu olimpijcev sklenila največji povezovalni športni projekt v Sloveniji.


Poleg 203 slovenskih občin so v projektu sodelovale tudi zveze slovenskih športnih društev iz vseh štirih sosednjih držav, bakla pa je med potjo obiskala tudi nekatera podjetja, sponzorje OKS-ZŠZ, ki so se aktivno vključili v nagradno igro za vse nosilce bakle. Vsi nosilci, ki so na dogodkih izpolnili letak imajo možnost, da osvojijo eno od neverjetnih nagrad naših sponzorjev. Med drugim so artikli olimpijske kolekcije (OKS-ZŠZ), dinamična vožnja z nekdanjim rally voznikom Andrejem Jerebom (Petrol), vikend doživetje (Toyota), paket izdelkov Active Zone (Mercator), darilna kartica za obisk Vodnega mesta Atlantis (BTC).


Bakla je potovala na kolesu, rolkah, konjski vpregi, vozu, konju, motorju, avtomobilu, vlaku, letalu, helikopterju, jadralnem padalu, ladji, jadrnici, čolnu, kajaku, raftu, poneslo jo je veliko gasilcev, tabornikov, policistov, vojakov, starostnikov, godbenikov, plezalcev in plesalcev ter na tisoče prostovoljcev na vseh koncih Slovenije. Sodelovali so tudi tekači partnerjev OKS, predvsem glavnega sponzorja SKB banke in sponzorja Skupine SIJ, prav Slovenska industrija jekla pa je vsem nosilcem bakle podarila trajnostne zapestnice jeklene volje, ki jim bodo še dolgo v spomin na ta izjemen projekt.


Trajnostna zapestnica jeklene volje

V Skupini SIJ že več kot 35 let delujejo po načelih krožnega gospodarstva in jeklo izdelujejo izključno iz recikliranega jeklenega odpadka. V olimpijskem letu 2024 pa so se na pobudo OKS-ZŠZ odločili, da bodo trajnostno naravnanost okrepili tudi v našem športnem partnerstvu. In rodil se je nov olimpijski šport: skrb za prihodnost.

»Skozi sponzorske projekte javnost vseskozi ozaveščamo o jeklu kot najbolj recikliranem materialu na svetu, zato nas še posebno veseli, da svojo trajnostno naravnost lahko udejanjamo tudi v športnih partnerstvih. Ponosni smo, da smo s tem projektom povezali res veliko različnih skupnosti: tiste, ki so prispevali odrabljene vezalke, tiste, ki so izdelovali zapestnice, skoraj 10.000 nosilcev slovenske bakle, vse Sijeve sodelavce in slovenske olimpijce v Parizu. Prav vse nas povezuje trajnostna zapestnica jeklene volje – vezalka in košček našega recikliranega jekla.«

Ksenija Štrancar, specialistka za sponzorstva in interno komuniciranje, Skupina SIJ.


Vezalke so pomemben del športne opreme in po navadi se skupaj z odsluženimi čevlji znajdejo v smeteh, čeprav so še v dobri kondiciji. Odločili so se, da tako kot jekleni odpadek vedno znova predelajo v nove vrste jekel, tudi odpadne vezalke uporabijo na nov, izviren način. Povezane s koščkom recikliranega jekla so jih obudili v novo življenje: trajnostno zapestnico jeklene volje. Brezčasen opomnik in obenem navdih, da vztrajnost prinaša trajnost.


Prepričani, da je trajnost ekipni šport so k zbiranju odrabljenih vezalk povabili najrazličnejše posameznike: Sijeve sodelavce, člane partnerskih športnih klubov ter slovenske osnovnošolce in njihove učitelje. S skupnimi vrednotami in enakim ciljem: poskrbeti za prihodnost so skupaj zbrali več kot 2.000 vezalk!


Kot nepogrešljivi člani ekipe v novi olimpijski disciplini so se izkazali uporabniki varstveno-delovnih centrov in programov socialne vključenosti: iz programa socialne vključenosti SIJ ZIP centra, iz delovne enote Varstveno-delovni center Ravne na Koroškem Centra za usposabljanje, delo in varstvo Črna na Koroškem, iz programa socialne vključenosti Društva za kulturo inkluzije, iz Centra Janeza Levca Ljubljana in iz Varstveno-delovnega centra Jesenice Centra za usposabljanje, delo in varstvo Matevža Langusa Radovljica.


Trajnostne zapestnice so srčno in predano sestavljali več mesecev. Pri tem so se, pravijo, kot pravi olimpijski športniki srečevali z različnimi preprekami, a prav vse uspešno premagali. Največji začetni izziv je bilo vozlanje, toda s skupnimi močmi so ta vozel razvozlali in osvojili zmagovalno tehniko. Po uspešno usvojeni tehniki so si kot v športnih ekipah razdelili vloge in razporedili delo.


V VDC Jesenice so izziv sestavljanja trajnostnih zapestnic sprejeli z zadovoljstvom. »Izziv nam je omogočil, da smo se še enkrat več na poseben način povezali z lokalnim okoljem. In lahko smo ponovno potrdili svoj moto: Svet se povsem spremeni, če drugače uporabiš stvari.


13.500 trajnostnih zapestnic z zmagovalno energijo


Zbrane odrabljene vezalke so skrbno pregledali, presortirali, jih oprali, potem pa poslali v razrez in kovičenje. Za izdelavo zapestnic so bile poleg zbranih vezalk uporabljene tudi odpadne vezalke iz proizvodnje. In tako je vsega skupaj nastalo 13.500 trajnostnih zapestnic, od tega več kot 3.000 iz zbranih vezalk. Vsaka vrvica je oplemenitena s koščkom recikliranega nerjavnega jekla Skupine SIJ, v katerega sta vtisnjeni predanost in vztrajnost vsakega posameznika, ki se nam je pridružil v novi olimpijski disciplini: skrbi za prihodnost.


Trajnostno zapestnico jeklene volje so prejeli vsi nosilci plamenice v okviru projekta Slovenska bakla – teh je skoraj 10.000 in vsi Sijevi sodelavci, z njimi pa bodo obdarili tudi slovenske olimpijce v Parizu. Zagotovo bo trajnostna zapestnica tudi v Parizu povezovala, navdihovala in polnila naše športnike in športnice z jekleno voljo.


Simbolična trajnostna akcija je dokaz, da lahko že majhnimi koraki dosegamo velike zmage. Je pa, tako kot pri športnih uspehih, tudi za trajnostne zmage potrebna jeklena volja.


Slovenska bakla je, skupaj s trajnostnimi zapestnicami jeklene volje za naše olimpijce in olimpijke, v teh dneh na poti v Pariz, kjer bo v času olimpijskih iger v Slovenski hiši v parku La Villette na severu francoske prestolnice bdela nad uspehi naših olimpijcev, sredi avgusta pa se bo – verjamemo, da tudi s kakšno kolajno – vrnila v Slovenijo in na sedežu OKS-ZŠZ počakala na nove povezovalne športno-rekreativne izzive.

16 September 2024
Olimpijske in paralimpijske igre Pariz 2024 so se 8. septembra zaključile in s tem sklenile olimpijsko leto 2024. Po zaključenih slovesnostih so organizatorji nazanili, da bodo približno 50.000 različnih predmetov, kosov pohištva in ostale opreme iz olimpijske vasi , prek dobrodelnega združenja Emmaüs Defi namenili socialno ogroženim ljudem iz urbanih območij Pariza, Lilla in Lyona.
19 August 2024
V nedeljo, 11. avgusta je v Parizu ugasnil olimpijski ogenj in 90-članska reprezentanca Slovenije se je domov vrnila dvignjenih glav. S tremi olimpijskimi kolajnami (2 zlati, 1 srebrna) je Slovenija na letošnjih POI Pariz 2024 druga po številu zlatih kolajn na število prebivalcev. Od sodelujočih 206 držav nas je prehitela le Nova Zelandija. Z zgodovinskimi uvrstitvami in dosežki je Slovenija dokazala svojo rastočo moč na svetovnem športnem prizorišču ter pripravila teren za še večje uspehe na igrah v Los Angelesu 2028. Zdaj, ko so se glave ohladile in zbrale, si poglejmo najboljše rezultate.
14 August 2024
Pred sprejemom za slovenske olimpijce, ki smo ga pripravili na Kongresnem trgu dan po zaključni slovesnosti 33. olimpijskih iger v Parizu, je naše športnike in športnice sprejela tudi predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar. V govoru je med drugim poudarila dosežene športne uspehe, pa tudi navdih za vse druge in izpolnitev sanj.
by Anja Sovič 13 August 2024
Kongresni trg v Ljubljani je včeraj gostil slovesnost ob sprejemu olimpijske reprezentance Slovenije Pariz 2024, ki sta jo vodila Anja Hlača Ferjančič in Aleš Smrekar. Prireditev je združila več tisoč navijačev in navdušencev slovenskega športa, ki so prišli izrazit podporo in ponos nad dosežki slovenskih športnikov, ki so tekmovali na 33. poletnih olimpijskih igrah.
by Gorazd Cvelbar 12 August 2024
Au revoir Paris, bonjour Ljubljana!
11 August 2024
Zaključna slovesnost je zadnje dejanje olimpijskih iger Pariz 2024. Po dveh tednih dogodkov in praznovanj se bomo na stadionu Stade de France poslovili od francoske prestolnice mode in s tremi kolajnami v žepu ter mnogo lepih dosežkov, spominov vrnili v Slovenijo.
11 August 2024
August 10 2024 Just before closing time, the Slovenian House in Paris celebrated the double success of Slovenian athletes at the Olympic Games, which will close tomorrow evening. The event at the Slovenian House, where sportsmen and sportswomen, sports officials, politicians, businessmen, artists and sports lovers and fans in general gathered during the Games, was rounded off with a reception for Olympic gold medal winner Janja Garnbret, a sport climber, and sailor Toni Vodisek, who won silver.
11 August 2024
10. avgust 2024 Slovenska hiša v Parizu je tik pred zaprtjem slavila še dvojni uspeh slovenskih športnikov na olimpijskih igrah, ki se bodo zaključile jutri zvečer. Dogajanje v Slovenski hiši, kjer so se v času iger družili športnice in športniki, športni funkcionarji, politiki, gospodarstveniki, umetniki ter nasploh ljubitelji športa, navijači, se je tako zaokrožilo s sprejemom za dobitnico zlate olimpijske kolajne, športno plezalko Janjo Garnbret in jadralca Tonija Vodiška, ki je osvojil srebro.
11 August 2024
10. avgust  Slovenska hiša je gostila ekskluzivni dogodek z eno najboljših chefinj na svetu Ano Roš. Slovenska turistična organizacija je v Slovenski hiši skupaj s kuharsko mojstrico Ano Roš za francoske medije pripravila kulinarično doživetje in predstavitev Slovenije kot vrhunske destinacije za aktivni oddih, kulinarične užitke ter kulturna doživetja. Gostje so spoznavali vrhunsko slovensko kulinariko, kot jo lahko pričara le Ana Roš iz Hiše Franko s tremi Michelinovimi zvezdicami.
11 August 2024
August 10 2024  The Slovenian House hosted an exclusive event with one of the best chefs in the world, Ana Roš. The Slovenian Tourist Board, together with chef Ana Roš, prepared a culinary experience for the French media at the Slovenian House, presenting Slovenia as a top destination for active holidays, culinary delights and cultural experiences. Guests were introduced to the finest Slovenian cuisine as only Ana Roš from the three Michelin-starred House Franko can conjure it up.
Share by: